REKLAMA

Tadeusz Dąbrowski i jego poetyckie inspiracje

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2022 10:00
Gościem Doroty Gacek był Tadeusz Dąbrowski, ceniony poeta i eseista. W audycji opowiadał m.in. o swoich literackich początkach oraz o tym, jakie jest jego zdaniem miejsce poezji we współczesnym świecie.
Tadeusz Dąbrowski
Tadeusz DąbrowskiFoto: Grzegorz Śledź/PR2

"Gdybym mówił językami ludzi i aniołów, a własnego bym nie miał, byłbym niczym" - pisze w jednym z wierszy Tadeusz Dąbrowski. Właśnie ukazał się jego tom "To jest fajka", gromadzący wiersze poety z lat 1999-2020.

Autor jest cenionym i nagradzanym poetą, eseistą, redaktorem dwumiesięcznika "Topos", laureatem m. in. Nagrody Fundacji Kościelskich, Nagrody Fundacji Kultury, którą otrzymał z rąk Tadeusza Różewicza, a jego wiersze tłumaczono na ponad trzydzieści języków. Książka ukazuje się z okazji 25-lecia prasowego debiutu pisarza.

W audycji Tadeusz Dąbrowski opowiadał m.in. o swoich literackich początkach, o tym, jakie jest jego zdaniem miejsce poezji we współczesnym świecie, przybliżył słuchaczom źródła swoich inspiracji, nie zabrakło w tej opowieści postaci Tadeusza Różewicza - tak ważnego dla gościa Dwójki poety.

- Różewicz jest dla mnie z wielkich dwudziestowiecznych mistrzów poetą najważniejszym, który zaryzykował najwięcej budując nowy język poetycki. Zawsze było mi bliżej do tych poetów, którzy wywodzili swoje wiersze, mówiąc nieco patetycznie z bólu, z życia. Nigdy nie byłem z zasady językowcem. Od początku pisania miałem poczucie, że to, co jest największego w wierszu to coś nieuchwytnego, co wymyka się najbardziej precyzyjnym, krytycznym literackim analizom i dialektycznym obcążkom, to coś co sprawia, że czujemy dreszcz na plecach czytając dobry wiersz - mówił swego czasu w Dwójce Tadeusz Dąbrowski.

Posłuchaj
27:20 Dwojka Strefa literatury 2022_07_15-20-01-06.mp3 Tadeusz Dąbrowski i jego poetyckie inspiracje (Strefa literatury/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Tadeusz Dąbrowski (ceniony poeta i eseista)

Data emisji: 15.07.2022

Godzina emisji: 20.00

Czytaj także

"Zwyczajny jak gruda ziemi". Teresa Worowska o Beli Hamvasie i jego esejach

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2022 22:00
"Wybrałem nie los cezarów, nie agon, nie sławę, nie sukces, nie życie publiczne, tylko intymną i ciepłą samotność, ponieważ jest bogatsza. Jest czymś więcej" – pisał Bela Hamvas. Ten węgierski myśliciel, pisarz, eseista, tłumacz jest w Polsce prawie zupełnie nieznany.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Katarzyna Bałżewska: Józef Mackiewicz doceniał życiodajną rolę przyrody

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2022 21:00
- Józef Mackiewicz od dziecka był otoczony przyrodą i umiał się zachwycić jej pięknem. Przyroda jest funkcją myślenia Mackiewicza o świecie i kluczem do wielu jego tekstów, w niej objawia się istota człowieczeństwa. Mawiał, że życie społeczne, polityczne, wszystkie ludzkie sprawy są częścią przyrody, należy ją rozumieć bardzo szeroko - mówiła w Dwójce Katarzyna Bałżewska, autorka książki "Przestrzenie totalitarnego zniewolenia. Doświadczenie wojny i okupacji w twórczości Józefa Mackiewicza". 
rozwiń zwiń