REKLAMA

"Zwyczajny jak gruda ziemi". Teresa Worowska o Beli Hamvasie i jego esejach

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2022 22:00
"Wybrałem nie los cezarów, nie agon, nie sławę, nie sukces, nie życie publiczne, tylko intymną i ciepłą samotność, ponieważ jest bogatsza. Jest czymś więcej" – pisał Bela Hamvas. Ten węgierski myśliciel, pisarz, eseista, tłumacz jest w Polsce prawie zupełnie nieznany.
Dekadę temu w Polsce ukazała się książka Beli Hamvasa Filozofia wina
Dekadę temu w Polsce ukazała się książka Beli Hamvasa "Filozofia wina"Foto: Pixabay

Dekadę temu ukazała się jego książka "Filozofia wina", a ponad 30 lat temu kilka tekstów tego autora opublikowała "Literatura na świecie". Teraz wydano w tłumaczeniu Teresy Worowskiej tom "Księga gaju laurowego i inne eseje".

Urodzony w 1897 roku Bela Hamvas należał do najlepiej oczytanych i najśmielej myślących ludzi w swoim kraju. Wziął udział w walkach na frontach pierwszej wojny światowej. Jego rodzina musiała się przenieść z terenów, które po traktacie w Trianon przyznano Czechosłowacji, i zamieszkać w Budapeszcie.

Hamvas najpierw pracował jako dziennikarz, by potem zostać bibliotekarzem w budapeszteńskiej Bibliotece Stołecznej. Po drugiej wojnie światowej komuniści odsunęli go od jakiejkolwiek pracy umysłowej i zabronili publikacji. Swoje największe dzieła napisał, pracując jako robotnik i magazynier na wielkich budowach socjalistycznych.

Jeden z przyjaciół Hamvasa powiedział o nim: "Był tak zwyczajny jak gruda ziemi". Pisarz zmarł w 1968 roku.

Wydana do tej pory na Węgrzech spuścizna Hamvasa liczy 33 tomy. W opublikowanych właśnie w Polsce esejach Hamvas pisze m.in. o kryzysie cywilizacji, o duchowych tradycjach ludzkości, o potrzebie samotności, o literaturze, drzewach, podróżach na Południe.

Jak mówi tłumaczka książki Teresa Worowska, lektura esejów Hamvasa może przynieść ukojenie i spokój szczególnie w naszych trudnych czasach. Właśnie Teresa Worowska przybliżyła słuchaczom Dwójki życie i twórczość eseisty.


Posłuchaj
24:12 2022_06_03 21_31_30_PR2_Strefa_literatury.mp3 Zwyczajny jak gruda ziemi. Teresa Worowska o Beli Hamvasie i jego esejach (Strefa literatury/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Teresa Worowska (tłumaczka)

Data emisji: 03.06.2022

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Leopold Staff. Wciąż inny, zawsze aktualny

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2022 05:57
Jeden z najwybitniejszych pisarzy XX wieku zmarł 31 maja 1957 roku. To był koniec długiego życia poety, który należał aż do trzech epok polskiej literatury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Happy endu nie będzie. Franz Kafka i jego dzieło

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2022 05:50
W jednym z listów Franz Kafka napisał: "Moje życie składa się, i właściwie składało się zawsze z prób pisania, i to najczęściej prób nieudanych. Gdybym jednak nie pisał, to leżałbym już na ziemi, wart tylko tego, by zostać wymiecionym".
rozwiń zwiń