Czytanie jest dobre na wszystko - rozmowa z prof. Ryszardem Koziołkiem

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2023 22:00
Profesor Ryszard Koziołek co kilka lat odchodzi od dyskursu ściśle literaturoznawczego i dzieli się z szerszym gronem czytelników esejami o tym, jak czytać klasyczną i współczesną literaturę oraz jak wykorzystać lektury do refleksji nad naszymi współczesnymi problemami. Tytuł jego najnowszej książki brzmi jak recepta - "Czytać, dużo czytać".
Prof. Ryszard Koziołek
Prof. Ryszard Koziołek Foto: materiały prasowe

W programie "Strefa literatury" rozmawialiśmy o tym, jak lektura może być skutecznym lekarstwem, w jaki sposób naukowa wizja świata przenika do literatury, a czasem to właśnie literatura potrafi najlepiej wyjaśnić to, co przeżywamy. Omówiliśmy również, jakie opowieści potrafią najsilniej zawładnąć naszą wyobraźnią.

- Jest mi bliski jako pisarz, ale też jako krajan, ponieważ jego i moje dzieciństwo, wczesna młodość upłynęły mniej więcej w tej samej krainie geograficzno-kulturowej, na Śląsku Cieszyńskim - podkreślał w Dwójce znakomity literaturoznawca, wspominając zmarłego pisarza Jerzego Pilcha.

- Doskonale znam kontekst, który Pilch w fenomenalny sposób przełożył: z czegoś zaszyfrowanego, endemicznego, lokalnego na cudowną ogólnopolszczyznę. I budował z niego tak atrakcyjny, dowcipny, pociągający i mądry świat, że czytelnicy z innych krain zechcieli w nim zamieszkać. Sprawił, że te dziwne postacie, trochę komiczne, trochę tragifarsowe, stały się mieszkańcami powszechnej wyobraźni czytających Polaków. To wielkie osiągnięcie każdego pisarza - oceniał prof. Ryszard Koziołek.

Posłuchaj
29:12 2023_03_10 21_29_35_PR2_Strefa_literatury.mp3 Czytanie jest dobre na wszystko - rozmowa z prof. Ryszardem Koziołkiem (Strefa literatury/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: prof. Ryszard Koziołek (literaturoznawca)

Data emisji: 10.03.2023

Godzina emisji: 21.30

mo

Czytaj także

Edycja dzieł wszystkich Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2022 22:00
W minionym tygodniu w Krakowie odbyło spotkanie z Martą Herling oraz prof. Włodzimierzem Boleckim z okazji zakończenia 15-tomowej edycji krytycznej "Dzieł zebranych" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Zapraszamy na relację.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Irene Solà i Jaume Cabre, czyli literatura katalońska

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2023 08:00
Tym razem wspólnym mianownikiem dla zaprezentowanych w audycji książek była Katalonia, a także... podobna stylistyka okładek! Zaprezentowaliśmy dwie publikacje katalońskich pisarzy - "Ja śpiewam, a góry tańczą" (Irene Solà) oraz "Spaleni w ogniu" (Jaume Cabre).
rozwiń zwiń