Edycja dzieł wszystkich Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2022 22:00
W minionym tygodniu w Krakowie odbyło spotkanie z Martą Herling oraz prof. Włodzimierzem Boleckim z okazji zakończenia 15-tomowej edycji krytycznej "Dzieł zebranych" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Zapraszamy na relację.
Włodzimierz Bolecki
Włodzimierz BoleckiFoto: Wojciech Kusiński/PR

W "Strefie literatury" zapis spotkania, jakie z udziałem Marty Herling i prof. Włodzimierza Boleckiego odbyło się 24 listopada 2022 w Krakowie z okazji zakończenia 15-tomowej edycji krytycznej "Dzieł zebranych" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, wybitnego pisarza i publicysty emigracyjnego, więźnia sowieckich łagrów, uczestnika walk pod Monte Cassino, współtwórcy "Kultury" paryskiej.

Spotkanie było okazją do omówienia wyzwań tego przedsięwzięcia, które w ciągu kilkunastu lat (pierwszy tom ukazał się w 2009 roku) zgromadziło dziesiątki edytorów, którzy pracowali nad tą niezwykłą inicjatywą. Wydane dzieła obejmują całość twórczości Gustawa Herlinga-Grudzińskiego - oprócz tekstów znanych już wcześniej i publikowanych znalazły się w nich utwory rozproszone, artykuły, wywiady, a także teksty archiwalne. Wydanie jest gruntownym edytorskim opracowaniem, wprowadzającym nową wiedzę z zakresu biografii pisarza, jego znaczenia w literaturze polskiej na emigracji i w kraju, recepcji jego utworów - także za granicą, podstawowych problemów i ewolucji jego twórczości.

Edycja krytyczna "Dzieł zebranych" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego - jednego z największych pisarzy polskich XX wieku, autora wielkich świadectw minionego wieku: "Innego świata" i "Dziennika pisanego nocą" – obejmuje 15 tomów, które ukazywały się w Wydawnictwie Literackim w latach 2009-2021 pod redakcją prof. Włodzimierza Boleckiego, historyka literatury i wybitnego znawcy twórczości pisarza, oraz pod patronatem honorowym Lidii Croce-Herling, Benedetto Herlinga, Marty Herling, Very Michalskiej-Hoffmann, Wojciecha Karpińskiego i Francesco Cataluccia.

Tom pierwszy "Dzieł zebranych" ukazał się w rocznicę 90. urodzin pisarza, a publikacja tomu ostatniego zakończyła Rok Gustawa Herlinga-Grudzińskiego – ustanowiony przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej w setną rocznicę urodzin pisarza.

Dzieła obejmują całość twórczości Gustawa Herlinga-Grudzińskiego – oprócz tekstów znanych już wcześniej i publikowanych znalazły się w nich utwory rozproszone, artykuły, wywiady, a także teksty archiwalne. Wydanie jest gruntownym edytorskim opracowaniem, wprowadzającym nową wiedzę z zakresu biografii pisarza, jego znaczenia w literaturze polskiej na emigracji i w kraju, recepcji jego utworów – także za granicą  oraz podstawowych problemów i ewolucji jego twórczości.

Czytaj także:

Tomy zostały opatrzone przypisami, notami edytorskimi, bibliografiami pierwodruków, recepcją poszczególnych wydań, opisami rękopisów, fotografiami, skanami dokumentów, indeksami.

[wydawnictwoliterackie.pl]


Posłuchaj
30:09 Dwojka_Strefa_literatury 2022_12_02-21-29-45.mp3 Edycja dzieł wszystkich Gustawa Herlinga-Grudzińskiego (Strefa literatury/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Marta Herling, prof. Włodzimierz Bolecki

Data emisji: 2.12.2022

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

"Astronauci". "Gruby pan" zamawia u Lema lot w kosmos

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2023 05:50
– Kiedy pisałem tę powieść, nie wierzyłem, że loty kosmiczne staną się rzeczywistością jeszcze za mojego życia. Pisałem bajkę, fantazjowałem na temat czegoś, co może się zdarzyć za sto lub za pięćdziesiąt lat – mówił o "Astronautach" Stanisław Lem w 1965 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Rów Mariański" i "Najskrytsza pamięć ludzi" w Czytelni Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2022 13:30
W kolejnym wydaniu audycji "Czytelnia" wraz z zaproszonymi gośćmi pochyliliśmy się nad książką "Rów Mariański" autorstwa Jasmin Schreiber (tł. Agnieszka Walczy) oraz nad książką "Najskrytsza pamięć ludzi", której autorem jest Mohamed Mbougar Sarr (tł. Jacek Giszczak).
rozwiń zwiń