Jordi Savall: nie da się kłamać muzyką

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2016 14:00
Bohaterem "Rozmów o muzyce" był kataloński muzyk, dyrygent, kameralista, wydawca, szef kilku zespołów, mistrz violi da gamba i jeden z pionierów przywracający ten instrument światu.
Audio
  • Fenomen Jordiego Savalla (Między dźwiękami/Dwójka)
Jordi Savall podczas koncertu na festiwalu Actus Humanus 2013 r. w Gdańsku
Jordi Savall podczas koncertu na festiwalu Actus Humanus 2013 r. w GdańskuFoto: PAP/Adam Warżawa

Jordi Savall jest także wyjątkowym człowiekiem, który wierzy, że muzyka może zmieniać świat. Z jej pomocą zwraca naszą uwagę na rzeczy, o których nie pamiętamy, których nie chcemy widzieć, które nas uwierają i są niewygodne. Razem z żoną Montserrat Figueras otrzymał tytuł Ambasadora Dobrej Woli UNESCO "Artyści dla pokoju" i - kontynuując pracę nad dawnym repertuarem - łączy ludzi i różne kultury, obala stereotypy, wciąż zaskakuje.

Jak sam powiedział: Myślę, że muzyka może być idealnym narzędziem dialogu i porozumienia. Za pomocą muzyki możemy ze sobą rozmawiać, prowadzić dialog, nie narażając się na oszustwa. Kiedy mówimy coś "poprzez muzykę", znika nieufność. Nie da się "kłamać muzyką".

Z moich doświadczeń wynika, że gdy spotykali się ze sobą muzycy na przykład z Palestyny i Izraela, z Turcji i Armenii, z Bośni i Serbii – tak było za każdym razem – zanim zaczynaliśmy wspólnie grać, byli ludźmi pełnymi wzajemnej urazy, pretensji, to były same bardzo negatywne emocje, bez najmniejszej ochoty na współpracę. Kiedy jednak zaczynali grać, tworzyć wspólnie muzykę, wszystko się zmieniało. Muzyka ich łączyła.

W audycji słuchaliśmy nagrań Jordiego Savalla i jego trzech zespołów.

***

Tytuł audycji: Między dźwiękami 

Prowadzą: Magdalena Łoś i Ewa Obniska

Data emisji: 15.02.2016

Godzina emisji: 19.30

mc/jp/bch

Czytaj także

Orlando di Lasso - renesansowy kosmopolita

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2015 15:00
Bohaterem audycji z cyklu "Między dźwiękami" w paśmie "Rozmowy o muzyce" był jeden z najwybitniejszych - i najbarwniejszych - XVI-wiecznych kompozytorów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tallis Scholars. Muzyka renesansu na nowo

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2015 15:55
Audycja o obecnie najstarszym i najbardziej zasłużonym kameralnym chórze specjalizującym się w wielkiej polifonii renesansu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Les Arts Florissants. Ludwik XIV nadal na tronie

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2016 12:00
W audycji "Między dźwiękami" opowiedzieliśmy o zespole, który jest dziś jedną z najważniejszych instytucji życia kulturalnego we Francji.
rozwiń zwiń