X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kostryn Karola Wojtyły, czyli jak Ojciec Święty uratował szkolną Balladynę

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2014 19:40
- Ważnym przedstawieniem w historii naszego teatru była "Balladyna" Słowackiego. Znowu grałam tytułową rolę, a Karol grał mojego męża Kirkora. I wtedy zdarzyła się taka przygoda... - o młodości Jana Pawła II opowiadała w Dwójce jego przyjaciółka Halina Kwiatkowska.
Audio
  • Halina Kwiatkowska o swojej przyjaźni z Janem Pawłem II (Opowieści po zmroku/Dwójka)
Kostryn Karola Wojtyły, czyli jak Ojciec Święty uratował szkolną Balladynę
Foto: PAP/ Paweł Kopczyński

- Chodziłam do gimnazjum żeńskiego w Wadowicach, a Karol do męskiego. Nasze klasy równoległe bardzo się zżyły dzięki teatrowi szkolnemu - wspominała Halina Kwiatkowska w rozmowie z Witoldem Malesą. Znakomita krakowska aktorka już jako młoda dziewczyna otrzymywała na ogół główne role. Na scenie bardzo często partnerował jej Karol Wojtyła.

- Naszym pierwszym ważnym przedstawieniem była "Antygona". Miałam wówczas 14 lat. Grałam tytułową rolę, a Karol występował jako mój narzeczony Hajmon.
Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII - serwis specjalny Polskiego Radia
Spektakl ten był ważnym doświadczeniem dla przyszłego papieża. Po latach, gdy podczas pielgrzymki do Polski odwiedził rodzinne Wadowice, nawiązał do tamtego przedstawienia, cytując z pamięci obszerne fragmenty dramatu Sofoklesa i wymieniając z nazwiska aktorów, którzy grali z nim wtedy na scenie.

Innym ważnym przedstawieniem w historii wadowickiego teatru szkolnego była "Balladyna", której wystawienie na dzień przed premierą stanęło pod dużym znakiem zapytania. - Kolega grający Kostryna przyniósł do szkoły na lekcję atrapę rewolweru, którym groził profesorowi, że go zabije, bo ten chciał mu postawić na koniec roku dwóję - opowiadała Halina Kwiatkowska. - Zrobiła się afera. Kolega został ukarany i nie pozwolono mu grać tego Kostryna. Ogarnęła nas rozpacz. Wtedy Karol powiedział, żebyśmy się nie martwili, bo jego Kirkor ginie w tym spektaklu dość szybko. Zadeklarował, że się przebierze, ucharakteryzuje i zagra również tę drugą rolę. I tak się stało dzięki jego fenomenalnej pamięci...

Halina Kwiatkowska wspominała, że Karol Wojtyła wyróżniał się wśród rówieśników swoją niezwykłą powagą i dojrzałością, ale też sprawnością fizyczną. Chętnie brał udział w meczach szczypiorniaka, w czasie których zazwyczaj stał na bramce. Uwielbiał jazdę na nartach i górskie wyprawy. Aktorka zapamiętała, że otaczała go specyficzna aura ze względu na jego pobożność.
- Czasem leżał krzyżem w swojej ulubionej kaplicy w parafialnym kościele Matki Boskiej. Koledzy opowiadali, że jak szli do niego do domu  by się razem uczyć, to nieraz długo czekali obok w drugim pokoju, a on jeszcze kończył swoją modlitwę. To jest rzecz nieczęsta...

Więcej wspomnień Haliny Kwiatkowskiej o wspólnej młodości w Wadowicach, ale też o późniejszych spotkaniach z Karolem Wojtyłą - w nagraniu audycji "Opowieści po zmroku".

Do słuchania zaprasza Witold Malesa.
bch/mm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wojtyła grał w teatrze

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2012 08:00
W trudnych wojennych czasach, 22 sierpnia 1941 roku, w jednym z krakowskich mieszkań powołano Teatr Rapsodyczny. Należał do niego Karol Wojtyła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

70 rocznica założenia Teatru Rapsodycznego

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2011 18:00
1 listopada obchodzona będzie 70 rocznica założenia Teatru Rapsodycznego. Kim był jego twórca i jak jego losy splotły się z osobą Karola Wojtyły?
rozwiń zwiń