John Rink. Anglosaskie spojrzenie na Chopina

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2015 15:00
- Przede wszystkim jestem muzykiem. Moja praca naukowa zasadza się na zrozumieniu, że muzyka istnieje tylko w czasie i dźwięku - podkreślał wybitny brytyjski muzykolog i juror XVII Konkursu Chopinowskiego.
Audio
  • Sylwetka Johna Rinka, jutora XVII Konkursu Chopinowskiego (Opowieści po zmroku/Dwójka)
John Rink jest uznanym ekspertem w zakresie gry na fortepianie marki Pleyel
John Rink jest uznanym ekspertem w zakresie gry na fortepianie marki PleyelFoto: PAP/Radek Pietruszka

- To typowe anglosaskie podejście do nauki: połączenie elementów teoretycznych i praktycznych - podkreślił muzykolog Artur Szklener. - Anglosaski jest także jego talent popularyzatorski, umiejętność przedstawiania w przystępny sposób skomplikowanych treści - dodał.

John Rink specjalizuje się w Chopinowskich rękopisach i drukach muzycznych, historii praktyki wykonawczej dzieł Chopina, w tym również stylu gry samego kompozytora. Jak sam podkreśla, polski kompozytor opanował bowiem mistrzowsko kształtowanie uporządkowanej struktury przez improwizację.

Znakomity badacz przywołał też pewną hierarchię, w której muzyka Chopina uznana została za niemniej doskonałą od utworów... Domenica Scarlattiego.

***

Tytuł audycji: Opowieści po zmroku

Przygotowali: Marcin Majchrowski i Róża Światczyńska

Goście: John Rink (brytyjski chopinolog), Artur Szklener (dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina), prof. Zofia Chechlińska (muzykolog)

Data emisji: 23.11.2015

Godzina emisji: 21.30

materiały NIFC/mm/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Garrick Ohlsson. 13-latek w szkole dla geniuszy

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2015 14:00
- Pierwszy raz zagrałem na pianinie w wieku 3 lat. Od tamtej pory wszystko szło mi jak z płatka - mówił bez fałszywej skromności Garrick Ohlsson, zwycięzca VIII i juror XVII Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Yundi Li: fortepian to jedna z dróg do szczęścia

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2015 14:12
- Chiny przeżywają fortepianowy boom. Około 50 milionów Chińczyków uczy się gry na tym instrumencie. Zapotrzebowanie na muzykę jest ogromne - mówił w Dwójce zwycięzca Konkursu Chopinowskiego z 2000 roku.
rozwiń zwiń