X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prof. Andrzej Paczkowski: Cat Mackiewicz był zwierzęciem politycznym

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2018 10:28
- To, co najbardziej go charakteryzowało, to myślenie i upublicznianie tego, co sobie pomyślał - mówił w Dwójce prof. Andrzej Paczkowski o Stanisławie Cacie Mackiewiczu. W niedzielę (18.02) minęła 56. rocznica śmierci tego publicysty, pisarza i polityka.
Audio
  • Prof. Andrzej Paczkowski i prof. Jacek Bartyzel o biografii i twórczości Stanisława Cata Mackiewicz (Opowieści po zmroku/Dwójka)
Stanisław Cat-Mackiewicz na dachu Pałacu Prasy (zdjęcie z 1939 r.)
Stanisław Cat-Mackiewicz na dachu Pałacu Prasy (zdjęcie z 1939 r.)Foto: zbiór Narodowego Archiwum Cyfrowego

Jak ocenił w audycji prof. Andrzej Paczkowski, Cat Mackiewicz był "zwierzęciem politycznym", a także erudytą. - Napisał także książkę o Dostojewskim, w ogóle miał łatwość pisania, która wynika z tego, że posiadał ogromną wiedzę - tłumaczył historyk.

Karol Szymanowski PAP 1200.jpg
"Harnasie" i zakopiańskie wesela. Jak pracował Szymanowski?

Z kolei prof. Jacek Bartyzel scharakteryzował Cata Mickiewicza jako "patriotę Polski, ale nie Polski małej, etnicznej, ale Polski imperialnej, wielonarodowościowej".

Przypomniał również, jaki był rodowód późniejszego konserwatywnego publicysty i polityka emigracyjnego: - Stanisław Mackiewicz, bo Cat to oczywiście pseudonim publicystyczny, pochodził z rodziny szlacheckiej, sięgającej nawet XVI wieku, ale w takim bezpośrednim doświadczeniu życiowym ze szlachtą ziemiańską nasz bohater nie miał właściwie nic wspólnego. Ojciec Mackiewicza był kupcem, operującym na terenie właściwie całego Imperium Rosyjskiego, ale mieszkającym na stałe w Sankt Petersburgu, gdzie zresztą Stanisław i jego rodzeństwo się urodzili. To była rodzina już typowo mieszczańska czy też mieszczańsko-inteligencka - podkreślał naukowiec.

Jaki wpływ na ukształtowanie bohatera audycji miał jego dziadek Ksawery Pietraszkiewicz, autor książki "Wspomnienia starego szlachica"? Która lektura w największym stopniu rozbudziła w Mackiewiczu patriotyzm? Jaki był jego udział w wojnie polsko-bolszewickiej? Dlaczego popierał Józefa Piłsudskiego? O tym w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Opowieści po zmroku

Prowadzi: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Goście: prof. Andrzej Paczkowski (historyk), prof. Jacek Bartyzel (publicysta, działacz społeczny i nauczyciel akademicki)

Data emisji: 19.02.2018

Godzina emisji: 21.30

pg/mz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Romantyk, prozaik, polityk. Piłsudski jako pisarz

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2016 17:00
– Najpierw Aleksander Fredro, następnie wczesny Sienkiewicz, a potem Piłsudski - w tej trójce zamyka się najlepsza polska proza – mówił historyk literatury prof. Zdzisław Najder.
rozwiń zwiń