REKLAMA

"Osieroceni". Historia tajnego ośrodka dla koreańskich dzieci w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2013 10:46
- One nie wiedziały, co to jest masło albo mleko. Chodziły do lasu i jadły korzonki i robaki różne - zapraszamy do wysłuchania reportażu "Osieroceni", przedstawiającego niezwykłe dzieje grupy dzieci przybyłych do Polski na początku lat 50. XX w.
Audio
  • Jolanta Krysowata o reportażu "Osieroceni" (Opowieści po zmroku/Dwójka)
  • Osieroceni - reportaż Jolanty Krysowatej (Opowieści po zmroku/Dwójka)
Osieroceni. Historia tajnego ośrodka dla koreańskich dzieci w Polsce
Foto: PAP/ddrbildarchiv.de

Na cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu jest grób Azjatki z 1955 roku. Skąd się wzięła trzynastoletnia dziewczynka z Azji na Dolnym Śląsku w tamtym czasie? Poszukiwanie śladów jej pobytu dało obraz wielkiej historii.
Ponad sześćdziesiąt lat temu do Polski przybyło 1500 dzieci z ogarniętej wojną Korei Północnej – sierot wojennych, których wychowaniem nasz kraj zajął się na prośbę Kim Ir Sena. Była to akcja poufna, koordynowana na najwyższym stopniu ministerialnym.

- Te dzieci jechały pociągiem całymi tygodniami, aż wreszcie dojechały tutaj - wspominał jeden z pracowników ośrodka. - Wszystkie było jednakowo ubrane. Każde z nich miało lnianą czapkę, lnianą bluzeczkę i spodnie. Do tego woreczek z lnianą ściereczką, to był cały ich majątek.

Grupa tysiąca dwustu dzieci, o których opowiada audycja, mieszkała w Państwowym Ośrodku Wychowawczym w Płakowicach, niewielkiej wsi na Dolnym Śląsku koło Lwówka Śląskiego. Dzieci spędziły tu sześć lat, a nasz kraj stał się dla nich drugą ojczyzną.

- Te dzieci były bardzo zdyscyplinowane. Jemu się powiedziało: nie oddychaj, to on nie oddychał. Jak ktoś wymawiał imię Kim Ir Sen, to nie mógł siedzieć. Inni jak słyszeli to imię, od razu wstawali. Koreańscy wychowawcy niechętnie patrzyli na nasze próby okazywania im uczuć...

Zapraszamy do wysłuchaniu reportażu Jolanty Krysowatej "Osieroceni", a także rozmowy z autorką dokumentu..
Audycja została nagrodzona pierwszym dla Polski Prix Europa w Berlinie i Grand Prix KRRiTV w roku 2003.

bch

Czytaj także

Joseph Rykwert - człowiek uwiedziony przez miasto

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2013 18:50
- Odbudowa miasta jest sprzeciwem wobec destrukcji, protestem tych, którzy są przywiązani do swojego miejsca - mówił w Dwójce architekt Joseph Rykwert, autor książki "Pokusa miejsca. Przeszłość i przyszłość miast".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jeśli umrę winny będzie Piotr B."

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2013 13:32
W poniedziałkowych "Opowieściach po zmroku" Katarzyna Błaszczyk z ze Studia Reportażu i Dokumentu opowie o 65. Festiwalu Prix Italia oraz o wyróżnionym reportażu "Dopóki jestem", opowiadającym wstrząsającą historię małżeństwa Drzewińskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Radiowy thriller triumfuje na Prix Italia

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2013 14:00
- To świetne dziennikarskie śledztwo - mówiła w Dwójce Katarzyna Błaszczyk o wyróżnionym na Festiwalu Prix Italia reportażu "Dopóki jestem" Patrycji Gruszyńskiej-Ruman i Magdy Balcerak.
rozwiń zwiń