Prof. Andrzej Paczkowski: Cat Mackiewicz był zwierzęciem politycznym

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2018 10:28
- To, co najbardziej go charakteryzowało, to myślenie i upublicznianie tego, co sobie pomyślał - mówił w Dwójce prof. Andrzej Paczkowski o Stanisławie Cacie Mackiewiczu. W niedzielę (18.02) minęła 56. rocznica śmierci tego publicysty, pisarza i polityka.
Audio
  • Prof. Andrzej Paczkowski i prof. Jacek Bartyzel o biografii i twórczości Stanisława Cata Mackiewicz (Opowieści po zmroku/Dwójka)
Stanisław Cat-Mackiewicz na dachu Pałacu Prasy (zdjęcie z 1939 r.)
Stanisław Cat-Mackiewicz na dachu Pałacu Prasy (zdjęcie z 1939 r.)Foto: zbiór Narodowego Archiwum Cyfrowego

Jak ocenił w audycji prof. Andrzej Paczkowski, Cat Mackiewicz był "zwierzęciem politycznym", a także erudytą. - Napisał także książkę o Dostojewskim, w ogóle miał łatwość pisania, która wynika z tego, że posiadał ogromną wiedzę - tłumaczył historyk.

Karol Szymanowski PAP 1200.jpg
"Harnasie" i zakopiańskie wesela. Jak pracował Szymanowski?

Z kolei prof. Jacek Bartyzel scharakteryzował Cata Mickiewicza jako "patriotę Polski, ale nie Polski małej, etnicznej, ale Polski imperialnej, wielonarodowościowej".

Przypomniał również, jaki był rodowód późniejszego konserwatywnego publicysty i polityka emigracyjnego: - Stanisław Mackiewicz, bo Cat to oczywiście pseudonim publicystyczny, pochodził z rodziny szlacheckiej, sięgającej nawet XVI wieku, ale w takim bezpośrednim doświadczeniu życiowym ze szlachtą ziemiańską nasz bohater nie miał właściwie nic wspólnego. Ojciec Mackiewicza był kupcem, operującym na terenie właściwie całego Imperium Rosyjskiego, ale mieszkającym na stałe w Sankt Petersburgu, gdzie zresztą Stanisław i jego rodzeństwo się urodzili. To była rodzina już typowo mieszczańska czy też mieszczańsko-inteligencka - podkreślał naukowiec.

Jaki wpływ na ukształtowanie bohatera audycji miał jego dziadek Ksawery Pietraszkiewicz, autor książki "Wspomnienia starego szlachica"? Która lektura w największym stopniu rozbudziła w Mackiewiczu patriotyzm? Jaki był jego udział w wojnie polsko-bolszewickiej? Dlaczego popierał Józefa Piłsudskiego? O tym w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Opowieści po zmroku

Prowadzi: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Goście: prof. Andrzej Paczkowski (historyk), prof. Jacek Bartyzel (publicysta, działacz społeczny i nauczyciel akademicki)

Data emisji: 19.02.2018

Godzina emisji: 21.30

pg/mz

Czytaj także

Romantyk, prozaik, polityk. Piłsudski jako pisarz

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2016 17:00
– Najpierw Aleksander Fredro, następnie wczesny Sienkiewicz, a potem Piłsudski - w tej trójce zamyka się najlepsza polska proza – mówił historyk literatury prof. Zdzisław Najder.
rozwiń zwiń