X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Smaczne obrazki, czyli japoński komiks kulinarny

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2014 18:00
– Popularność "gurume mangi" w Japonii zapoczątkowała w 1983 r. seria "Oishinbo", czyli "Smakosz". W ciągu 31 lat ukazało się 111 dwustustronicowych tomów tej powieści obrazkowej – mówiła w Dwójce Magdalena Tomaszewska-Bolałek, japonistka i znawczyni kuchni japońskiej.
Audio
  • "Gurume manga". Magdalena Tomaszewska-Bolałek o fenomenie komiksu kulinarnego w Japonii (Droga przez mąkę/Dwójka)
Japońska kawiarnia
Japońska kawiarniaFoto: Christophe/Flickr/CC by 2.0 (fragm.)

"Gurume manga" to osobna kategoria komiksowa, powstała, jak nietrudno się domyślić, w Japonii. Od lat 80. rysowanie perypetii smakoszy i dyskusje o charakterze jedzenia prowadzone przez rysowników są stałą częścią japońskiej kultury popularnej. – Rynek komiksów japońskich jest bardzo duży. Stanowi jedną trzecią całego rynku wydawniczego Japonii – powiedziała Magdalena Tomaszewska-Bolałek. – Znajdziemy tam wszystkie gatunki opowieści, od komiksów dla dzieci do publikacji dla dorosłych, opowieści sensacyjne, komiksowe wersje literatury pięknej i wreszcie komiks kulinarny – opowiadała.

Słowo "gurume" pochodzi od słów "gourmand" lub "gourmet" odnoszących się do smakoszostwa. – Japończycy od wieków interesowali się jedzeniem – mówiła japonistka. – To kraj, w którym bardzo wcześnie pojawiły się książki dotyczące sposobów przygotowania, podawania i aranżacji potraw. Boom komiksów kulinarnych nastąpił tam w latach 80. XX w. Oczywiście jedzenie pojawiało się już wcześniej w historiach obrazkowych, ale nie pełniło ono tam nadrzędnej roli. "Gurume manga" uczyniła z jedzenia jeszcze większą celebrację – dodała.

Gość audycji "Droga przez mąkę" jest autorką książek "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze". Ta druga publikacja jako pierwsza polska książka kucharska otrzymała paryską nagrodę Gourmand World Cookbook Award.

***

Prócz tego w audycji m.in. rozmowa z Tomaszem Koleckim-Majewiczem o największych winach Australii i recenzja najnowszej książki kucharskiej Agnieszki Maciąg.

Audycję prowadził Łukasz Modelski.

mc/ei

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Starsza pani, wino i krzepiący omlet

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2013 11:36
W książce "Wtajemniczenia" Michała Komara sędziwa Pani E. wraz z zapraszanymi gośćmi rozprawia o teatrze, literaturze, sztuce, filozofii, obyczajach i swoim długim życiu. My z autorem tej smacznej powieści rozmawialiśmy o kulturze rozmów przy stole.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łzy nad kanapką z baleronem, czyli jak jada się w kryminałach

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2013 23:41
Zygmunt Miłoszewski, autor obsypanej nagrodami i zekranizowanej powieści kryminalnej "Uwikłanie", napisał też kilka innych kryminałów, jak choćby "Ziarno prawdy". W książkach tych wiele miejsca poświęca… jedzeniu. O tym, co jadają bohaterowie jego kryminałów opowiada Anna Król.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pięty słonia à la Aleksander Dumas

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2013 10:00
Mniej znanym dziełem autora "Trzech muszkieterów" jest "Wielki słownik kulinarny", w którym zawarł przepisy na niedźwiedzie łapy i steki z kangura. O książce Dumasa w audycji "Droga przez mąkę" opowiadała Marta Robak, współzałożycielka serwisu "Vive la cuisine!"
rozwiń zwiń