Książka "Less waste Polska". Styl czy moda?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2020 12:25
- Dan Barber postanowił podawać gościom dania przygotowane wyłącznie z resztek, np. z pulpy po burakach. To były resztki z innych restauracji. Projekt odniósł ogromny sukces - mówiła o jednym z najlepszych kucharzy na świecie Małgorzata Minta, autorka tekstu w książce "Less Waste Polska".
Audio
  • O książce "Less Waste Polska" opowiadała Małgorzata Minta, dziennikarka kulinarna (Droga przez mąkę/Dwójka)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: Mat. promocyjne

Menu wyświetlane na ścianie, stoły ze sprasowanych kubeczków po jogurtach, noże ze starych kabli czy wreszcie danie z pulpy po wyciśnięciu owoców. To tyko niektóre ze zrealizowanych już pomysłów na ograniczenie odpadów, także organicznych, o których przeczytać można w książce "Less Waste Polska".

O tym niecodziennym wydawnictwie opowiadała autorka jednego z zamieszczonych w niej tekstów Małgorzata Minta, dziennikarka kulinarna.

Zaskakujące pomysły kucharzy i dizajnerów są niejednokrotnie zupełnie nieopłacalne, choć modne. Zdaniem Małgorzaty Minty, ograniczenie zużywania zasobów powinno być zakorzenione w rachunku zysków i strat. - Zdroworozsądkowość jest mało seksowna, ale trzeba zapytać, czy koszt przetworzenia tego produktu oraz to, czy efekt finalny jest na tyle smaczny, że chcemy go umieścić w swojej restauracji, barze czy kawiarni. Czy ta gra jest warta świeczki, czy lepiej produkt zutylizować? - pytała dziennikarka.

W książce można znaleźć przykłady kucharzy, którym podejście "w mojej kuchni nic się nie marnuje" wyszło smacznie, zdrowo i ekonomicznie. - Bestsellerami są dwa produkty: brownie oraz jedno z piw robione w Kopenhadze - opowiadała. Nie jest to jednak regułą. - Wielu szefów kuchni podkreślało, że mimo wszystko ich obowiązkiem jest nakarmienie gościa i to, żeby goście dobrze się czuli po wyjściu z restauracji - podsumowała Małgorzata Minta.

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę

Prowadził: Łukasz Modelski

Gość: Małgorzata Minta (dziennikarka kulinarna)

Data emisji: 14.03.2020

Godzina emisji: 10.00

uk

Czytaj także

Jak smakuje jedzenie podane na kartce?

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2016 12:00
- Sam dotyk naczyń, sztućców, które dopasowują się do doznania smakowego, bardzo ciekawie wpływa na zmysły - mówiła w Dwójce Justyna Adamczyk, szefowa polskiego wydania przewodnika kulinarnego Gault&Millau.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Foodstagramming - moda na fotografowanie jedzenia

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2020 13:09
Foodstagramming to zbitka dwóch słów - food (ang. jedzenie) i Instagram (fotograficzny serwis społecznościowy). Foodstagramming polega na fotografowaniu posiłków (przyrządzonych w domu lub zamówionych w restauracji) a następnie publikowaniu zdjęć w serwisach społecznościowych.
rozwiń zwiń