Smaczne obrazki, czyli japoński komiks kulinarny

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2014 18:00
– Popularność "gurume mangi" w Japonii zapoczątkowała w 1983 r. seria "Oishinbo", czyli "Smakosz". W ciągu 31 lat ukazało się 111 dwustustronicowych tomów tej powieści obrazkowej – mówiła w Dwójce Magdalena Tomaszewska-Bolałek, japonistka i znawczyni kuchni japońskiej.
Audio
  • "Gurume manga". Magdalena Tomaszewska-Bolałek o fenomenie komiksu kulinarnego w Japonii (Droga przez mąkę/Dwójka)
Japońska kawiarnia
Japońska kawiarniaFoto: Christophe/Flickr/CC by 2.0 (fragm.)

"Gurume manga" to osobna kategoria komiksowa, powstała, jak nietrudno się domyślić, w Japonii. Od lat 80. rysowanie perypetii smakoszy i dyskusje o charakterze jedzenia prowadzone przez rysowników są stałą częścią japońskiej kultury popularnej. – Rynek komiksów japońskich jest bardzo duży. Stanowi jedną trzecią całego rynku wydawniczego Japonii – powiedziała Magdalena Tomaszewska-Bolałek. – Znajdziemy tam wszystkie gatunki opowieści, od komiksów dla dzieci do publikacji dla dorosłych, opowieści sensacyjne, komiksowe wersje literatury pięknej i wreszcie komiks kulinarny – opowiadała.

Słowo "gurume" pochodzi od słów "gourmand" lub "gourmet" odnoszących się do smakoszostwa. – Japończycy od wieków interesowali się jedzeniem – mówiła japonistka. – To kraj, w którym bardzo wcześnie pojawiły się książki dotyczące sposobów przygotowania, podawania i aranżacji potraw. Boom komiksów kulinarnych nastąpił tam w latach 80. XX w. Oczywiście jedzenie pojawiało się już wcześniej w historiach obrazkowych, ale nie pełniło ono tam nadrzędnej roli. "Gurume manga" uczyniła z jedzenia jeszcze większą celebrację – dodała.

Gość audycji "Droga przez mąkę" jest autorką książek "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze". Ta druga publikacja jako pierwsza polska książka kucharska otrzymała paryską nagrodę Gourmand World Cookbook Award.

***

Prócz tego w audycji m.in. rozmowa z Tomaszem Koleckim-Majewiczem o największych winach Australii i recenzja najnowszej książki kucharskiej Agnieszki Maciąg.

Audycję prowadził Łukasz Modelski.

mc/ei

Czytaj także

Starsza pani, wino i krzepiący omlet

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2013 11:36
W książce "Wtajemniczenia" Michała Komara sędziwa Pani E. wraz z zapraszanymi gośćmi rozprawia o teatrze, literaturze, sztuce, filozofii, obyczajach i swoim długim życiu. My z autorem tej smacznej powieści rozmawialiśmy o kulturze rozmów przy stole.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łzy nad kanapką z baleronem, czyli jak jada się w kryminałach

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2013 23:41
Zygmunt Miłoszewski, autor obsypanej nagrodami i zekranizowanej powieści kryminalnej "Uwikłanie", napisał też kilka innych kryminałów, jak choćby "Ziarno prawdy". W książkach tych wiele miejsca poświęca… jedzeniu. O tym, co jadają bohaterowie jego kryminałów opowiada Anna Król.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pięty słonia à la Aleksander Dumas

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2013 10:00
Mniej znanym dziełem autora "Trzech muszkieterów" jest "Wielki słownik kulinarny", w którym zawarł przepisy na niedźwiedzie łapy i steki z kangura. O książce Dumasa w audycji "Droga przez mąkę" opowiadała Marta Robak, współzałożycielka serwisu "Vive la cuisine!"
rozwiń zwiń