InFidelis na Muzycznej Scenie Tradycji. Zobacz film

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2016 19:40
Zapraszamy do obejrzenia koncertu instrumentalnego duetu InFidelis stworzonego przez Helenę Matuszewską i Martę Sołek, którym towarzyszyli Kacper Malisz i Paweł Zalewski.
Duet InFidelis. Od lewej Marta Sołek i Helena Matuszewska
Duet InFidelis. Od lewej Marta Sołek i Helena MatuszewskaFoto: Bartek Muracki/materiały prasowe

InFidelis można przetłumaczyć jako NieWierne. W duecie tym suka biłgorajska i fidel płocka spotykają się na scenie z looperem. Dwie zafascynowane brzmieniem staropolskich instrumentów artystki, starają się w swojej muzyce wykorzystywać je niekonwencjonalnie. Helena i Marta pozwalają im na surowe brzmienie – wycie, warczenie, skrzypienie, grając na nich techno, reggae, a nawet metal. Jako punkt wyjścia do swoich artystycznych poszukiwań pozostawiły jednak polską muzykę ludową.


Posłuchaj
InFidelis-fot_-Bartek-Muracki-9348 510.jpg
InFidelis: tęskniłyśmy do prostoty muzyki ludowej

Repertuar duetu jest inspirowany tradycyjnymi melodiami z całej Polski. To głównie muzyka zebrana i zapisana przez Oskara Kolberga, ale też i ta zasłyszana na własnym podwórku, i kompozycje samych artystek. InFidelis mówią o sobie, że są wierne tradycji, ale niewierne rutynie. Melodie ludowe są przez nie przetwarzane, zapętlane i przemieszane z improwizacją. Można to usłyszeć na debiutanckim albumie zespołu - wydanym w 2015 roku "Projekt Kolberg". Zawiera on dwa krążki: pierwszy z muzyką duetu, drugi z animowanym filmem "Kolekcjoner", którego ścieżką dźwiękową są utwory InFidelis.

Siłą i wielką zaletą brzmienia InFidelis jest szlachetność i homogeniczność brzmienia suki biłgorajskiej i fideli płockiej. Obie artystki to absolwentki wyższych uczelni muzycznych w Warszawie i w Krakowie - Helena Matuszewska w klasie skrzypiec, Marta Sołek w klasie wiolonczeli.

InFidelis są laureatkami II nagrody na XIX Festiwalu Folkowym Polskiego Radia "Nowa Tradycja". Zespół otrzymał ponadto nagrodę publiczności - "Burzę Braw". Doceniło go też jury festiwalu Mikołajki Folkowe w Lublinie, gdzie w ubiegłym roku zdobył II nagrodę w konkursie Scena Otwarta.

Do koncertu na Muzycznej Scenie Tradycji Helena i Marta zaprosiły dwóch gości, również grających na unikatowych instrumentach smyczkowych. Byli to Kacper Malisz, który zagra na nyckelharpie oraz Paweł Zalewski, grający na violi da gamba.

Wykonawcy:

Helena Matuszewska – suka biłgorajska, looper

Marta Sołek – suka biłgorajska, fidel płocka

Gościnnie: Kacper Malisz – nyckelharpa, skrzypce; Paweł Zalewski – viola da gamba

***

***

Tytuł audycji: Muzyczna Scena Tradycji

Prowadziła: Anna Szewczuk

Goście: Helena Matuszewska, Marta Sołek, Kacper Malisz i Paweł Zalewski

Data emisji: 23.10.2016

Godzina emisji: 17.00

mc/bch

Czytaj także

Laureaci konkursu "Nowa Tradycja 2016"

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2016 21:00
Zwycięzcą XIX Konkursu Muzyki Folkowej Polskiego Radia "Nowa Tradycja" został zespół Gęsty Kożuch Kurzu z Łodzi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Laureaci Nowej Tradycji: zaczynamy być zapraszani na wesela

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2016 15:00
Muzycy zespołu gęsty Kożuch Kurzu podkreślają, że nadal będą przede wszystkim grać do tańca, choć w planach pojawiła się także płyta. Z laureatami Nowej Tradycji rozmawialiśmy z "Źródłograniu".
rozwiń zwiń