Które polskie miasta się uczą?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2015 09:40
Często pytamy, czy polskie miasta są innowacyjne. To pojęcie jest jednak nadużywane, przez co utraciło swoją pierwotną wartość.
Audio
  • Które polskie miasta się uczą? Na pierwszym miejscu - Warszawa. Czarnym koniem jest Rzeszów (Magazyn europejski/Dwójka)
Rzeszów to czarny koń rankingu miast uczących się  stworzonym przez Fundację Schumana
Rzeszów to czarny koń rankingu miast "uczących się" stworzonym przez Fundację SchumanaFoto: Centralniak, lic. CC BY 2.0 (flickr)

W zasadzie wszystko dzisiaj ma być innowacyjne. Dlatego Fundacja Schumanna chce mówić o miastach "uczących się", wykorzystując do tego pojęcie ukute m.in. przez urbanistę Richarda Floridę. Mapa polskich miast uczących się - powstała dzięki rankingowi stworzonemu przez Fundację Schumana. Na pierwszym miejscu - Warszawa. Czarnym koniem jest Rzeszów. Ranking pokazuje liderów i maruderów pod względem rozwoju kapitału ludzkiego i społecznego, infrastruktury czy łatwości prowadzenia biznesu. Porównano 66 miast. Wyniki są zaskakujące – uważa Iga Kamocka, koordynatorka projektu.

W miniony czwartek w Brukseli zakończyły się Dni Rozwoju zorganizowane przez Komisję Europejską z okazji Europejskiego Roku na rzecz Rozwoju. Dla unijnych organizacji rozwojowych była to wyjątkowa okazja do pokazania, jak Europa angażuje się w walkę z ubóstwem na całym świecie, oraz do zainteresowania tą pomocą większej liczby Europejczyków. W 2015 roku upływa bowiem termin osiągnięcia milenijnych celów rozwoju uzgodnionych w 2000 na forum całego świata. A sukcesów było wiele. Razem ze swoimi państwami członkowskimi UE jest największym darczyńcą na świecie. W 2013 roku ich wkład w "oficjalną pomoc rozwojową" wyniósł ponad połowę całego wkładu światowego. UE i jej państwa członkowskie wspólnie przeznaczyły 56,5 mld euro dla potrzebujących krajów na pomoc w walce z ubóstwem. Niestety w ramach pomocy krajom wciąż rozwijającym się marginalizowany jest temat kultury i sztuki. O tym rozmawialiśmy z Katarzyną Pszczołą z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Jak pomóc uchodźcom z Afryki Północnej przybywającym do krajów UE? O propozycjach Komisji Europejskiej opowie Piotr Świtalski z jej przedstawicielstwa w Polsce.
Przez ostatnią dekadę, dzięki dotacji unijnych funduszy, odbudowano lub odnowiono wiele cennych zabytków, zrewitalizowano centra mniejszych miast, wybudowano wiele ścieżek rowerowych czy parków tematycznych. "Polska pięknieje" - tak zatytułowany jest projekt, którego celem jest wyróżnienie najlepszych z tych realizacji. O tym, w jaki sposób "Polska pięknieje", mówił Marek Szoszkiewicz, współorganizator i członek kapituły konkursu.

***

Tytuł audycji: Magazyn Europejski

Prowadzi: Tomasz Mościcki

Data emisji: 6.06.2015

Godzina emisji: 13.30

mm/tj

Czytaj także

Koniec metropolii, będzie 18 równych miast

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2011 14:57
Odejście od koncepcji rozwoju metropolii na rzecz równomiernego rozwoju 18 miast wojewódzkich i dobrych połączeń między nimi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stocznia Gdańska filarem europejskiego dziedzictwa

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2015 14:00
Polska jest jedynym krajem UE, którego propozycje otrzymały aż 3 znaki dziedzictwa europejskiego. To Konstytucja 3 Maja, Stocznia Gdańska oraz miejsca pamięci o Unii Lubelskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od Wschodu Kultury po Krańce Europy

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2015 21:30
W "Magazynie Europejskim" zapowiadaliśmy imprezę integrującą środowiska artystyczne miast Polski wschodniej i krajów Partnerstwa Wschodniego.
rozwiń zwiń