Europejskie badania zabytków muzyki dawnej

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2017 15:13
W audycji "Magazyn Europejski" mówiliśmy m.in. o projekcie "SoundMemories - przeszłość muzyczna w późnośredniowiecznej i wczesnonowożytnej Europie".
Audio
  • Europejskie badania zabytków muzyki dawnej (Magazyn europejski/Dwójka)
Fragment obrazu Gitarzysta Jeana-Baptiste Greuze ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie
Fragment obrazu "Gitarzysta" Jeana-Baptiste Greuze ze zbiorów Muzeum Narodowego w WarszawieFoto: Wikipedia/domena publiczna

Utrecht, Cambridge, Heidelberg, Praga i Warszawa - te miasta połączył międzynarodowy projekt "SoundMemories", finansowany przez europejską sieć HERA. Przedstawiciele wydziałów muzykologicznych w ramach projektu przyglądają się formom obecności muzyki dawnej, rozpatrywanym zarówno z punktu widzenia sposobów ich konserwacji, przekazywania i transformacji, jak i pełnionych funkcji religijnych i społecznych. - Polscy naukowcy zajęli się repertuarem muzycznym późnego średniowiecza i wczesnej nowożytności w Europie Środkowej oraz we Włoszech - opowiadał lider warszawskiego zespołu badaczy prof. Paweł Gancarczyk.

Pozostałe tematy audycji:

  • Coraz więcej polskich instytucji aplikuje do programu Kreatywna Europa. - W ubiegłym roku najwyżej oceniono projekt Fundacji Arton - ponformowała Katarzyna Zalewska z warszawskiego biura Kreatywnej Europy.
  • The European Festivals Association (EFA) działa w 40 krajach, skupiając organizatorów 100 różnorodnych wydarzeń. Członkowie stowarzyszenia spotykają się w różnych miejscach w Europie, przyznawane są także wyróżnienia. Laureatem takiej nagrody jest m.in. poznański Festiwal Malta. Do EFA należą między innymi BBC Proms, Berliner Festspiele i Festiwal Aix-en Provance, a Festiwal Misteria Paschalia ubiega się o członkostwo. O działalności i znaczeniu sieci mówili Robert Piaskowski - zastępca dyrektora ds. programowych Krakowskiego Biura Festiwalowego oraz Lenhart Deroo z EFA.
  • Brytyjski plan wyjścia z UE oraz wybory nowego przewodniczącego PE - to najważniejsze w tym tygodniu tematy w prasie europejskiej. Komentarze francuskich i brytyjskich gazet śledzili Marek Brzeziński i Adam Dąbrowski.

***

Tytuł audycji: Magazyn europejski 

Poprowadzi: Tomasz Mościcki

Data emisji: 21.01.2017

Godzina emisji: 15.00

bch

Czytaj także

Najświętsza Maryja Panna w muzyce dawych mistrzów

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2016 13:22
W ostatnią niedzielę Adwentu skupiliśmy się na postaci matki Jezusa Chrystusa, której poświęcona jest zarówno liturgia bliskich już świąt, jak też wspaniały bogaty rozdział muzyki europejskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowoczesność i źródła. Z dziejów muzyki dawnej

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2017 15:29
Co oznaczają style prima i seconda pratica? O tym rozmawialiśmy w audycji "Między dźwiękami".
rozwiń zwiń