Astrologiczny porządek nowozelandzkiej gorączki złota

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2014 18:00
Bestsellerowa powieść "Wszystko, co lśni" Eleanor Catton to zaskakujące połączenie pastiszu XIX-wiecznej powieści sensacyjnej z awangardową kombinatoryką.
Audio
  • Astrologiczny porządek nowozelandzkiej gorączki złota (Czytelnia/Dwójka)
Eleanor Catton niczym zegarmistrz stworzyła ze swej książki doskonale działający mechanizm, w którym każda z kilkudziesięciu postaci ma swoje miejsce i zadanie do wykonania
"Eleanor Catton niczym zegarmistrz stworzyła ze swej książki doskonale działający mechanizm, w którym każda z kilkudziesięciu postaci ma swoje miejsce i zadanie do wykonania" Foto: Remko van Dokkum/Flickr CC

Akcja rozgrywa się w połowie XIX wieku, gdy w Nowej Zelandii wybuchła gorączka złota. Catton połączyła wątki historyczne i sensacyjne, przygodę rodem z Dzikiego Zachodu i kryminalną zagadkę. - Mamy tu bezwzględnego bandytę, upadłą kobietę i wątpiącego księdza; dziwaczne pokrewieństwa i mroczne historie rodzinne. Galerię postaci i chwytów z XIX-wiecznej powieści popularnej - wymieniali krytycy Magdalena Miecznicka i Piotr Kofta. - Autorka dogłębnie przestudiowała literaturę, na której się wzorowała - dodał ten ostatni.

"Wszystko co lśni" oparte jest jednocześnie na awangardowym pomyśle rodem z twórczości Italo Calvino. - Postaciom przypisane są konkretne gwiazdy, planety, znaki zodiaku. Bohaterowie zachowują się zgodnie z astrologicznymi przesłankami wynikającymi z faz księżyca czy układu ciał niebieskich - wyjaśniła Miecznikowska.

Czy taką "kombinatoryczną" (a jednocześnie bardzo atrakcyjną) powieść mógłby napisać komputer? Na to pytanie próbował odpowiedzieć Piotr Kofta.

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Magdalena Miecznicka, Piotr Kofta (krytycy literatury)

Data emisji: 28.11.2014

Godzina emisji: 17.30

mm/jp

Czytaj także

Narrator w psiej budzie. Realizm magiczny w wersji Ficowskiego

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2014 18:00
– W tych opowiadaniach obrazy z pamięci, snu i wyobraźni przenikają się z prawdziwymi – mówiła Magdalena Miecznicka o "Czekaniu na sen psa" Jerzego Ficowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ádám Bodor – więzienie uczyniło go pisarzem

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2014 17:45
– Ádám Bodor stwarza świat, który jest opisem niewoli duszy w świecie przesiąkniętym totalitaryzmem – mówił Piotr Kofta o autorze książki "Ptaki Wierchowiny".
rozwiń zwiń