"Nostalgia" Cărtărescu. "Wór ze wszystkim, co było na warsztacie"

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2017 12:00
- Ta książka nosi wszystkie wady zbyt ambitnych debiutów. Stanowczo tu za dużo słów - mówił Piotr Kofta o zbiorze opowiadań Mircei Cărtărescu "Nostalgia".
Audio
  • Recenzje "Nostalgii" Mircei Cărtărescu oraz "Za jeden wiersz. Cztery lata w chińskim więzieniu" Liao Yiwu (Czytelnia/Dwójka)
Opowiadania w Nostalgii Crtrescum, jak mówili goście Czytelni, żywią się przede wszystkim literaturą
Opowiadania w "Nostalgii" Cărtărescum, jak mówili goście "Czytelni", żywią się przede wszystkim literaturąFoto: Pascal Maramis/Flickr, lic. CC BY 2.0

Liu_pap_1200.jpg
Za jeden wiersz - cztery lata w chińskim więzieniu

- Jest niczym wór, do którego pisarz wrzucił wszystko, co akurat miał na warsztacie: i oniryzmy, i borgesowskie motywy, i quasi-metafizyczne fantazje, i różne konstrukcje szkatułkowe z wieloma narratorami - wyliczał krytyk, oceniając "Nostalgię" Cărtărescu.

O czym traktują zamieszczone w tym zbiorze teksty? W jakim celu, obok Márqueza czy Kafki, pojawia się w tych opowiadań Andrzej Wajda? I dlaczego książka ta "ostentacyjnie ignoruje społeczne czy polityczne konteksty swojego powstania"?

W audycji rozmawialiśmy również o książce Liao Yiwu "Za jeden wiersz. Cztery lata w chińskim więzieniu".

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadzi: Małgorzata Szymankiewicz

GościeMagdalena Miecznicka, Piotr Kofta (krytycy literaccy) 

Data emisji: 4.02.2017

Godzina emisji: 12.30

jp/gs

Czytaj także

Ceaușescu ucieka autostopem. Biografia tyrana

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2016 14:00
W Dwójkowej "Czytelni" została omówiona m.in. książka Thomasa Kunzego "Ceaușescu. Piekło na ziemi". Jak podkreślano, jej walorem jest drobiazgowe opisanie ostatnich dni rumuńskiego dyktatora.
rozwiń zwiń