REKLAMA

Krótkie i długie prozy nad brzegami dwóch oceanów

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2017 21:00
W "Czytelni" omówiliśmy kanadyjski "Utracony dar słonej krwi" Alistaira MacLeoda oraz chilijskie "Chrząszcze na wyginięciu" Diega Vargasa Gaete.
Audio
  • Krótkie i długie prozy nad brzegami dwóch oceanów (Czytelnia/Dwójka)
Fragment okładki polskiego wydania książki Utracony dar słonej krwi Alistaira MacLeoda
Fragment okładki polskiego wydania książki "Utracony dar słonej krwi" Alistaira MacLeodaFoto: materiały prasowe wydawnictwa Wiatr Od Morza

utracony-dar.jpg

Zbiór opowiadań "Utracony dar słonej krwi" to według wydawnictwa Wiatr Od Morza "subtelna proza znad brzegów chłodnego Atlantyku". Alistair MacLeod "w swojej klasycznej, misternie skonstruowanej prozie uwiecznia rozsiane na brzegach Nowej Szkocji i Nowej Fundlandii wsie i miasteczka z czasów, gdy stanowiły jeszcze świat odrębny, wciąż osadzony w nadziejach i tęsknotach przywiezionych przed wiekami przez europejskich osadników" - pisze wydawca.

W materiałach prasowych wydawnictwa Czytelnik czytamy z kolei, że w "Chrząszczach na wyginięciu" "jak w kalejdoskopie przeplatają losy młodej lekkoatletki o niemieckim pochodzeniu i historia Julio Mellado o indiańskich korzeniach. Łączy ich potworna tajemnica ukryta w murach pewnej niemieckiej szkoły na południu Chile". Książka ukazująca "ponurą rzeczywistość historyczną i społeczną Chile, w której Europejczycy mają swój udział", "została uznana przez chilijskie Stowarzyszenie Krytyków Sztuki za najlepszą powieść 2016 roku".

diego-vargas-gaete-chrzaszcze-na-wyginieciu-czytelnik-2017-07-05.jpg

O tym, czy warto ulec zachętom wydawców, dyskutowaliśmy w Dwójce.

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadzi: Małgorzata Szymankiewicz

GościeMagdalena Miecznicka, Piotr Kofta (krytycy literaccy) 

Data emisji: 19.08.2017

Godzina emisji: 12.30

mc/bch

Czytaj także

"Bestia najgorsza". Obraz namalowany do połowy

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2017 17:15
- Opowiadania Michała Cetnarowskiego z jednej strony charakteryzuje niezły koncept, ale z drugiej – tragiczna niekonkluzywność. Autor nie potrafi tych opowiadań skończyć – podkreślił Piotr Kofta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wzgórze psów". Dramaty mazurskiej prowincji

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2017 11:40
W audycji rozmawialiśmy m.in. o najnowszej książce Jakuba Żulczyka, która przedstawia mroczne oblicze Warmii i Mazur.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kolej podziemna". Dziwna bajka o niewolniczej Ameryce

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2017 17:20
- Nie ma tu dat czy konkretnych miejsc. Ta mityzacja czy odrealnienie, ta bajkowa konwencja, to słabość tej książki - mówił Piotr Kofta o "Kolei podziemnej" Colsona Whiteheada.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Arab Jazz". Społeczny kryminał z ulic Paryża

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2017 13:30
- Ta książka to słaby kryminał. To co jest jednak jej mocną stroną to ciekawe przedstawienie warstwy obyczajowej i procesów społecznych, jakie zachodzą na peryferiach Paryża – podkreślił Piotr Kofta, opowiadając o publikacji francusko-mauretańskiego filmowaca Karima Miské.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rzecz popularna i pokrzepiająca. "Koniec samotności" Wellsa

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2017 15:05
- Ta książka robi to, co powieść w ogóle robi, a czego ludzie potrzebują, zwłaszcza czytelnicy literatury popularnej - mówiła Magdalena Miecznicka o "Końcu samotności" Benedicta Wellsa. 
rozwiń zwiń