Markowe wątki literatury skandynawskiej

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2018 16:00
- Książki Roya Jacobsena i Dorthe Nors są opowieściami o samotności, wyobcowaniu i poszukiwaniu bliskości a zarazem nieumiejętności nawiązywania relacji z innymi ludźmi. Wykorzystują więc markowe wątki skandynawskiej prozy - mówił w Dwójce Piotr Kofta.
Audio
  • Czym uwodzą skandynawscy pisarze (Czytelnia/Dwójka)
Okładki książek
Okładki książekFoto: mat. promocyjne

W audycji "Czytelnia" omawialiśmy książki Roya Jacobsena i Dorthe Nors. "Niewidzialni" Jacobsena to powieść, która trafiła do finału Międzynarodowej Nagrody Bookera 2017. Jej akcja rozgrywa się na wyspie. Rodzina Barroy jest biedna, ale na pewno nie brak jej odwagi i chęci przetrwania. Żyją z uprawy niewielkiej ziemi, mają trochę żywego inwentarza, łowią ryby i korzystają z tego, co fale wyrzucą na brzeg. Gdy dorastająca Ingrid decyduje się opuścić wyspę, nie zwiastuje to niczego dobrego.

"Lusterko, ramię, kierunkowskaz" Dorthe Nors to cierpki i błyskotliwy portret kobiety wyruszającej w podróż, choć nie ma wokół absolutnie nikogo, kto mógłby wskazać kierunek. Wiele lat temu Sonia marzyła, by sielskie krajobrazy rodzinnej Jutlandii zobaczyć już tylko we wstecznym lusterku. Teraz, kiedy samotnie kroczy kopenhaskimi ulicami, odkrywa w sobie tęsknotę za obrazami z dzieciństwa: łabędziami krzykliwymi, bezkresnym niebem i polami żyta. Ale w jaki sposób można powrócić do miejsca, którego już nawet się nie rozpoznaje? I czy tak naprawdę chodzi o powrót, czy o ucieczkę? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Czytelnia 

Prowadzi:  Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Iwona Rusek i Piotr Kofta

Data emisji: 20.10.2018

Godzina emisji: 15.00

mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Pan wszystkich krów". Opowiadania prosto z życia

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2017 17:45
- To nie był projekt literacki. Nie widząc przed sobą konkretnych perspektyw, postanowiłem rozwinąć swoje horyzonty zawodowe – mówił Andrzej Dybczak o tym, jak powstawała jego najnowsza książka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczęście, mity, literatura. Kierunek: Skandynawia

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2017 23:00
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy o fenomenie Skandynawii, który omówiony został m.in. w niedawno wydanym eseju Niny Witoszek "Najlepszy kraj na świecie. Pamflet".
rozwiń zwiń