Życiowy Baricco i zabawny Magris

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2019 12:00
- Książka "Trzy razy o świcie" to mapa drogowa życia, od początku do końca. Nie ma tu moralistyki i złotych myśli - Piotr Kofta mówił w Dwójce o nowej książce Alessandro Baricco.
Audio
  • Recenzje książek Alessandro Baricco "Trzy razy o świcie" oraz "Migawki" Claudio Magrisa (Czytelnia/Dwójka)
Okładki książek
Okładki książekFoto: materiały prasowe

"Trzy razy o świcie" to opowieść o spotkaniach Mary Ho Pearson i Malcolma Webstera. Miejsce jest zawsze to samo, ale wiek bohaterów inny. W pierwszej opowieści obie postacie mają około czterdziestu lat, w drugiej – ona jest nastolatką, a on przekroczył już sześćdziesiątkę, w trzeciej – Malcolm ma trzynaście lat, a Mary Ho pięćdziesiąt sześć. - To książka złożona z krótkich treściwych dialogów napisanych z napięciem z ikrą. Jest w tych historiach tajemnica do odkrycia - recenzowała Magdalena Mikołajczuk.

Duże ciepłych słów powieść Alessandro Baricco zebrała także od Piotra Kofty: - Mechaniczny koncept służy tu  uwydatnienieniu historii o losie ludzkim. Jest to fajnie zrobione, do uważnego czytania.

W audycji rozmawialiśmy również o tomie "Migawki" Claudio Magrisa. To krótkie zapiski na temat małych i dużych wydarzeń z życia publicznego i prywatnego, polityki, sztuki, podróży, przeżyć autora. Recenzenci Dwójki zwrócili uwagę na anegdotyczny ton tych historyjek, a także dzielili się swoimi ulubionymi migawkami Magrisa.

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta

Data emisji: 13.07.2019

Godzina emisji: 12.30

bch

Czytaj także

"Klub snów" i "Doktor Bianko". Krótka forma po polsku

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2019 13:53
- Jest to zbiór świetnych migawek z codzienności typu kolejka do kasy w supermarkecie i jakiś zatarg między ojcem a córką. Jest dużo scen z sąsiadami z bloku. Ktoś ma demencję i ciągle mu się zdaje, że w domu są obcy, ktoś inny samotnie czeka na zaproszenie od córki i wnuków. Są to raczej rzeczy niewesołe, pokazujące różne braki, ale podane w taki wyciszony sposób - mówiła Magdalena Mikołajczuk o opowiadaniach Maćka Bielawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Piąty wymiar" i "Kobold". Powieści zza południowej granicy

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2019 13:12
W "Czytelni" sięgnęliśmy tym razem po książki dwójki czeskich autorów: Martina Vopěnki i Radki Denemarkovej. 
rozwiń zwiń