Zagadki kryminalne Wojciecha Chmielarza i Daniela Petra

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2019 13:34
W audycji "Czytelnia" zrecenzowaliśmy dwie powieści: "Siostrę Śmierć" czeskiego pisarza oraz polski kryminał "Rana".
Audio
  • "Rana" Wojciecha Chmielarza i "Siostra Śmierć" Daniela Petra (Czytelnia/Dwójka)
Siostra Śmierć Daniel Peter, Rana Wojciech Chmielarz
"Siostra Śmierć" Daniel Peter, "Rana" Wojciech ChmielarzFoto: Mat. prasowe

Powieść Daniela Petra zatytułowana "Siostra śmierć" jest inspirowana prawdziwą historią pielęgniarki z miasteczka leżącego w północnych Czechach. Utalentowany śledczy z Uścia nad Łabą, Václav Rákos przyjeżdża do szpitala w Rumburku. Podejrzewa, że zmarła w wyniku zatrucia alkoholem metylowym pacjentka została zamordowana. Dwa lata wcześniej doszło tam do sześciu innych tajemniczych zgonów. Czy te sprawy się łączą?

"Rana" Wojciecha Chmielarza to studium zła uśpionego w zaciszu domowego ogniska. Najpierw pod kołami pociągu ginie Marysia, uczennica ekskluzywnej prywatnej szkoły na warszawskim Mokotowie. Jej nauczycielka, Elżbieta, rozpoczyna prywatne śledztwo, ale wkrótce sama ginie, a ciało znika. Jedynymi osobami, które cokolwiek widziały, są Gniewomir, nieprzystosowany społecznie chłopak zafascynowany seryjnymi zabójcami, i Klementyna, nauczycielka na życiowym zakręcie, której wydaje się, że praca w poważanej szkole to uśmiech od losu. Żadne z nich nie chce angażować się w tę sprawę – każde z nich ma swoje powody, ale żadne nie ma wyjścia.

Gośćmi audycji bedą Iwona Rusek i Piotr Kofta.

***

Na audycję "Czytelnia" w sobotę (31.08) w godz. 12.30-13.00 zaprasza Małgorzata Szymankiewicz.

Materiały prasowe/am

Czytaj także

Bez Thatcher nie byłoby szkockiego kryminału?

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2015 13:00
- Przez fakt, że kryminały są schematyczne, dzielące je różnice stają się szczególnie ciekawe - rozpoczął dyskusję o narodowej tożsamości tego gatunku Piotr Kofta.
rozwiń zwiń