X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Bez Thatcher nie byłoby szkockiego kryminału?

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2015 13:00
- Przez fakt, że kryminały są schematyczne, dzielące je różnice stają się szczególnie ciekawe - rozpoczął dyskusję o narodowej tożsamości tego gatunku Piotr Kofta.
Audio
  • Rozmowa o narodowej specyfice kryminałów (Dwukropek/Dwójka)
Kryminały od dziesiątków lat powstają w każdym zakątku świata (zdj. ilustracyjne)
Kryminały od dziesiątków lat powstają w każdym zakątku świata (zdj. ilustracyjne)Foto: eJDerha89/deviantart/CC BY SA 3.0

Obok szwedzkiego, to właśnie kryminał szkocki uważany jest za szczególnie wyrazisty w swej lokalnej specyfice. A klasykiem tzw. tartan noir pozostaje William McIlvanney, twórca postaci inspektora Laidlawa.

- Miejsce akcji, czyli Glasgow, staje się u niego równoprawnym bohaterem. Ale ważny jest też czas: to lata 70., epoka thatcheryzmu, wyjątkowo traumatyczna dla Szkotów. Zdaniem nie tylko McIlvanneya Żelazna Dama po prostu zniszczyła Szkocję - wyjaśniał Mariusz Czubaj. - W jego powieściach unosi się duch tej traumy kulturowej. Dodatkowa aura opresyjności, nie mniej istotnej od opresyjności kryminalnej - dodał.

Ale czy narodowa tożsamość kryminałów nie jest tylko złudzeniem, skoro kategorie takie, jak tartan noir powstawały zwykle z dużym opóźnieniem i w celach marketingowych? Co ciekawe, istotnym kryterium tożsamościowym może być także stosunek do... jazdy samochodem po alkoholu.

***

Tytuł audycji: Inny stan skupienia (cykl Dwukropek)

Prowadzi: Piotr Kofta

Gość: Marcin Sendecki (krytyk literacki), Wojciech Chmielarz, Mariusz Czubaj (autorzy powieści kryminalnych)

Data emisji: 17.12.2015

Godzina emisji: 21.30

mm/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mariusz Czubaj: w dziedzinie kryminałów jesteśmy europejską elitą

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2014 16:00
- Narzekamy, że polski film i muzyka nie mogą się przebić, tymczasem w przypadku kryminałów naprawdę nie mamy się czego wstydzić - opowiadał w Dwójce autor wydanej niedawno książki "Martwe Popołudnie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie tylko "Wredny typ". Kryminały z obu Ameryk

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2015 20:00
W Dwójce omówiliśmy nowe książki Roberta Littella oraz Martina Solaresa. – Pierwsza to klasyczny, a druga to dziwny kryminał – mówił Piotr Kofta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kryminały retro. Czytelnik na równi z detektywem

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2015 19:00
Osadzone w przeszłości kryminały przyciągają czytelników nie tyle makabrycznymi zbrodniami, co klimatem dawnych epok i wyrafinowaną zagadką. Jak skonstruować powieść według klasycznych prawideł gatunku?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Detektywi w obronie starych dobrych Włoch

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2015 14:46
- Nie widziałem ani jednej młodej osoby, która czytałaby kryminały Andrei Camilleriego. One są popularne wśród ludzi, którzy chcą, żeby świat przebiegał "po bożemu" - opowiadał w Dwójce Jarosław Mikołajewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Henning Mankell. "Tworzył kryminał zaangażowany"

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2015 17:47
- Był czuły na problemy społeczne, obchodziło go czy faszyzm się nie odradza, czy imigrantom jest dobrze. Kurta Wallandera wymyślił po powrocie z Afryki - Jacek Szczerba wspomina szwedzkiego pisarza.
rozwiń zwiń