REKLAMA

Chaos i tajemnica. Opowieści z Rosji

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2020 21:07
W "Czytelni" przyjrzeliśmy się dwóm książkom rosyjskich autorów. Były to: Anny Matwiejewej "Przełęcz Diatłowa. Tajemnica dziewięciorga" i Siergieja Lebiediewa "Dzieci Kronosa".
Audio
  • Rozmowy o książkach: Anny Matwiejewej "Przełęcz Diatłowa. Tajemnica dziewięciorga" i Siergieja Lebiediewa "Dzieci Kronosa" (Czytelnia/Dwójka)
okładki książek
okładki książek Foto: mat. prom.

"Przełęcz Diatłowa. Tajemnica dziewięciorga" to, jak czytamy w nocie wydawniczej, "opowieść inspirowana tragicznymi wydarzeniami na Uralu sprzed ponad sześćdziesięciu lat, które do dzisiaj rozpalają wyobraźnię łowców zagadek.

W styczniu 1959 roku grupa studentów i absolwentów Politechniki Uralskiej w Swierdłowsku (dzisiejszy Jekaterynburg) pod przywództwem Igora Diatłowa wyruszyła na północny Ural z zamiarem zdobycia szczytów Otorten i Ojka-Czakur. Wieczorem pierwszego lutego uczestnicy wyprawy rozbili obóz na zboczu góry Chołatczachl, aby przeczekać pogarszającą się pogodę. To, co wydarzyło się później pozostaje zagadką do dziś – wszyscy ponieśli śmierć w tajemniczych okolicznościach. W trakcie prowadzonego śledztwa powstało wiele hipotez dotyczących dramatu, który wydarzył się na Przełęczy Diatłowa".

Z kolei "Dzieci Kronosa" Siergieja Lebiediewa to "opowieść o rodzinie, której przodek przybył do Rosji z Niemiec jako apostoł homeopatii, pozostawiając swoim potomkom chwiejny świat na styku kultur. Historia fatum obejmująca okres od XIX wieku do współczesności ujawniana w trakcie śledztwa Kiriłła, jedynego pozostałego przy życiu członka rodu. Kiriłł zabiera nas w podróż przez wieki chaosu, przeszukując archiwa i cmentarze całej Europy".

Gośćmi audycji byli Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta.

***

Tytuł audycji: Czytelnia 

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 22.02.2020

Godzina emisji: 12.30


Czytaj także

"Zgiń, kochanie" i "Podpalacze". Literackie poszukiwanie tożsamości

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2020 12:30
W "Czytelni" zrecenzowaliśmy książkę argentyńskiej pisarki Ariany Harwicz "Zgiń, kochanie" oraz powieść "Podpalacze" pochodzącej z Korei R. O. Kwon.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ciemność i literatura

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2020 13:00
Tematem "Czytelni" były dwie książki: Sigitasa Parulskisa "Ciemność i partnerzy" oraz Mirosława Tryczyka "Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pomarli" i "System Sulta". Nowości w polskiej prozie

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2020 13:10
W "Czytelni" recenzowaliśmy książki polskich pisarzy: "Pomarli" Waldemara Bawołka i "Sytem Sulta" Macieja Miłkowskiego.
rozwiń zwiń