Tegoroczne książkowe premiery Macieja Płazy i Arka Gieszczyka

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2021 13:00
W kolejnej "Czytelni" przyglądaliśmy się dwóm nowościom na rynku: powieści "Golem" Macieja Płazy oraz "Bóg tak chciał" Arka Gieszczyka.
Okładki książek
Okładki książekFoto: mat. prasowe

Posłuchaj
30:25 Czytelnia Dwójka 25 kwiecień 2021 12_29_51.mp3 Zaglądamy do książek "Golem" Macieja Płazy oraz "Bóg tak chciał" Arka Gieszczyka (Czytelnia/Dwójka)

 

Maciej Płaza w swojej książce przywołuje golema - postać wywodzącą się z żydowskich tradycji. Jest figurą człowieka, lecz pozbawioną duszy. Można go spotkać w chasydzkich legendach, literaturze jidysz i w popkulturze. Poprzez golema pisarz zanurza czytelnika w świecie sztetla na Podolu z początku XX wieku. Wątki kabalistyczne i mesjańskie równoważą się z realistycznym obrazem kultury i obyczajów chasydów.

Arek Gieszczyk w powieści "Bóg tak chciał" ukazuje przejmujące studium wieloletniej traumy, wiodącej na skraj przepaści. Akcja rozgrywa się w grudniu 1969 roku, a głównym bohaterem jest dwunastoletni Wołodia, który wraca z nabożeństwa. Nie wie jeszcze, że w jego domu rozgrywa się tragedia…

Wykorzystano opisy wydawcy.

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 25.04.2021

Godzina emisji: 12.30


Czytaj także

Marek Sołtysik: jestem otoczony książkami z dziedziny sztuki pięknej

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 21:33
- "Wiersze znad palety" Anety Grodeckiej to znakomita lektura na długie wieczory. Jest wspaniale zilustrowana reprodukcjami obrazów polskich artystów XIX i XX wieku, którzy oprócz malarstwa zajmowali się też literaturą. A nie wszyscy wiedzą, że Jerzy Tchórzewski, Kazimierz Mikulski czy Jacek Malczewski pisali wiersze - mówił w Dwójce pisarz Marek Sołtysik.
rozwiń zwiń