Marian Kisiel: pisma ks. Tischnera to witamina dla skołowanego umysłu

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 17:40
- Ks. prof. Józef Tischner w sposób nieuczony, tzn. pozbawiony wszelkiego patosu, erudycyjnej nadwyżki, mówił nam o sprawach najważniejszych - mówił w Programie 2 Polskiego Radia prof. Marian Kisiel, poeta, krytyk literacki, tłumacz i literaturoznawca.
Okładka książki Filozofia człowieka z wykładami ks. Józefa Tichnera
Okładka książki "Filozofia człowieka" z wykładami ks. Józefa TichneraFoto: materiały prom./Instytut Myśli Józefa Tischnera

Posłuchaj
08:41 Dwójka Literackie witaminy 1.04.2021 Marian Kisiel.mp3 Prof. Marian Kisiel o twórczości ks. Józefa Tischnera i Adama Zagajewskiego (Literackie witaminy/Dwójka) 
ZAGAJEWSKI FORUM 1200.png
Tadeusz Dąbrowski: Zagajewski opiewał okaleczony świat

Opowiadając o swoich ulubionych lekturach, Marian Kisiel skupił się na tomie IV Dzieł Zebranych ks. Tischnera pt. "Filozofia człowieka". - To tom wykładów dla tych, którzy niekoniecznie wiedzą, jak filozofowie odnosili się do człowieka. Przecież filozofowie piszą swoim językiem, często hermetycznym, a do powinności historyka filozofii - ale także filozofa, jakim był ksiądz Józef - należy, aby uczynić myśli filozofów zrozumiałymi - tłumaczył gość Dwójki.

Jak przekonywał Marian Kisiel, w swoich wykładach ks. Tischner w sposób uproszczony, nieuczony mówi nam o człowieku tak, jak widzą go inni filozofowie. - Hegel, Husserl, Kierkegaard, Heidegger etc. Każdy z nich mówi na swój własny sposób, a Tischner chce nam to wszystko streścić. I mówi nam o kategoriach tak podstawowych, jak dobro i zło, wina i kara, wolność, czy godność - podkreślał poeta, krytyk literacki, tłumacz i literaturoznawca.

Pytanie "Kim jest człowiek" było też istotnie dla zmarłego w marcu Adama Zagajewskiego, o czym w dalszej części audycji mówił Marian Kisiel.

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl.

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Kinga Michalska

Gość: prof. Marian Kisiel (poeta, krytyk literacki, tłumacz i literaturoznawca)

Data emisji: 1.04.2021

Godzina emisji: 16.45

pg

Czytaj także

"Dawać ludziom nadzieję". Wspomnienie o ks. Józefie Tischnerze

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 22:00
W jednym z wywiadów ksiądz Józef Tischner powiedział: "Byłem analfabetą, jeśli chodzi o wiarę, analfabetą, jeśli chodzi o miłość, dawałem ludziom tylko nadzieję". Filozof i kapłan, nauczyciel akademicki, człowiek wierny Podhalu i góralom, autor wielu do dziś czytanych i cytowanych książek odszedł 20 lat temu. Został pochowany w Łopusznej, w miejscu, gdzie się wychowywał i dorastał. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Bonowicz: przez Tischnera ludzie sięgają w świat filozofii i wiary

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2021 11:00
- Tischner ciągle jest dla dość dużej grupy ludzi kimś w rodzaju odźwiernego czy też przewodnika w świecie. Redagując tę książkę starałem się pokazać, że jego myśl zachowuje ciągle aktualność - mówił w Dwójce Wojciech Bonowicz, poeta, publicysta i biograf ks. Józefa Tischnera, a także redaktor książki "To, co najważniejsze".
rozwiń zwiń