Marek Sołtysik: jestem otoczony książkami z dziedziny sztuki pięknej

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 21:33
- "Wiersze znad palety" Anety Grodeckiej to znakomita lektura na długie wieczory. Jest wspaniale zilustrowana reprodukcjami obrazów polskich artystów XIX i XX wieku, którzy oprócz malarstwa zajmowali się też literaturą. A nie wszyscy wiedzą, że Jerzy Tchórzewski, Kazimierz Mikulski czy Jacek Malczewski pisali wiersze - mówił w Dwójce pisarz Marek Sołtysik.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Unsplash/Giammarco Boscaro

Posłuchaj
08:48 Literackie witaminy 19.04.2021.mp3 Marek Sołtysik i jego ulubione książki (Literackie witaminy/Dwójka)

Marek Sołtysik jest eseistą, pisarzem, autorem słuchowisk dokumentalnych, krytykiem sztuki, a także malarzem i grafikiem. Ostatnio wydał książkę "Klan Matejków", w której opisuje sagę tej niezwykłej artystycznej rodziny. Gość "Literackich witamin" zdradził, że jako czytelnik najczęściej również sięga po opowieści z kręgu sztuki. Wśród nich znalazł się m.in. 9 tom publikacji "Wspominając akademię".

- Książka liczy blisko 1100 stron i jest opracowana przez niestrudzonego redaktora Jacka Dębosza. Varia zostały zebrane w ciągu ubiegłego roku, kiedy uziemiła nas pandemia, a mówią o Akademii Sztuk Pięknych od 1890 roku aż do 2020. Znajdziemy tam niedrukowane wcześniej rzeczy Tadeusza Boya-Żeleńskiego, Karola Frycza, Jerzego Tchórzewskiego. Obok Jerzy Stern, Józef Czapski, Andrzej Wajda i Krystyna Zachwatowicz. Te wspaniałe lektury są dopełnieniem badań historycznych, ponieważ dotyczą jakichś drobnych szczegółów, dotyczących ich życia - opisywał Marek Sołtysik.

Czytaj także:

Pisarz ostatnimi czasy sięgał także po literaturę piękną polską. Polecił w szczególności pierwszą powieść Zbigniewa Dmitrocy "Ostatnia okazja", a także debiut prozatorski Łukasza Nicpana "Fajerwerki nad otuliną". - Te dwie książki doskonale odzwierciedlają realia naszego czasu i zachęcają do właściwych wyborów, mimo podszeptów, które wyłącznie pozwalają na stagnację. A to są powieści przeciw stagnacji, namawiające do godnego, przyzwoitego życia - podkreślił gość audycji.

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl.

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Dorota Gacek

GośćMarek Sołysik (pisarz, autor słuchowisk dokumentalnych, malarz, krytyk sztuki)

Data: 19.04.2021

Godz. emisji: 16.45

Czytaj także

"Zły" Tyrmanda powieścią w obronie systemu?

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2015 22:00
- Wpisywanie tej książki w antykomunistyczny kontekst to absurd. Tyrmand napisał fajną powieść sensacyjną dla ludu i chwała mu za to - uważa pisarz Michał Komar.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Stempowski - niespieszny przechodzień. "Był człowiekiem głębokiej refleksji"

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 18:00
- Stempowski, w przeciwieństwie do wielu konserwatystów, nie był zapatrzony w przyszłość. Nieustannie sprawdzał, w jaki sposób tradycja może łączyć się z codziennością, współczesnością i przyszłością. Nie było takich obszarów, które uważałby za nieistotne - mówił w Dwójce historyk literatury Piotr Kłoczowski o poglądach znakomitego eseisty, publicysty i tłumacza Jerzego Stempowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Orzeł: wróciłem do lektury Biblii i na nowo zachwyciłem się psalmami

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 17:00
- W literaturze szukam zrozumienia świata i jego udręki. Rzeczywistość stała się udręką i literatura jest przedłużeniem tej rzeczywistości - mówił w Dwójce pisarz Paweł Orzeł.
rozwiń zwiń