Schyłkowość, baśniowość i eklektyzm

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2021 13:42
W audycji zrecenzowaliśmy dwie powieści: Łukasza Barysa "Kości, które nosisz w kieszeni" oraz Łukasza Zawady "Wydatki".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Carla Nichiata/Shutterstock

Posłuchaj
29:35 Czytelnia Dwójka 5 wrzesień 2021 12_30_08.mp3 Recenzje powieści Łukasza Barysa "Kości, które nosisz w kieszeni" oraz Łukasza Zawady "Wydatki" (Czytelnia/Dwójka)

 

Łukasz Barys prowadzi nas przez cmentarze, szkoły i dzielnice prowincjonalnego miasta, ukazując dorastanie w sposób baśniowy, ale dojmująco prawdziwy.

Pod naszymi domami piętrzą się kości. Można po nie sięgnąć i schować je do kieszeni. Zmarli nie lubią siedzieć w grobach, księżniczka zamienia się w rzekę, włókniarki straszą w centrum handlowym albo opowiadają o dawnych czasach i niedostatku. Bohaterka zmaga się z rodziną, historią i codziennością pełną norm i zasad, do których nie sposób się dostosować.

"Wydatki" Łukasza Zawady to powieść o wielkiej miłości, która – trochę jak w klasycznych romansach, a trochę zupełnie inaczej – nie może się ziścić. Powieść podróżnicza o odkryciu Ameryki, że pieniądze rządzą światem. Powieść encyklopedyczna, odzwierciedlająca intelektualny horyzont właściwy dla naszej kultury. Powieść resentymentalna, pełna żalu, że nie jest komercyjną, dochodową powieścią – i powieścią w ogóle. O niekreatywnym lenistwie. O nonsensie pracy. O nieubłaganej przegranej, która czeka na adeptów literatury i jedynym marzeniu: bogactwie.

Pisarz, urodzony w 1984 roku w Radomiu, ukończył studia literaturoznawcze na Uniwersytecie Warszawskim. Jego proza łączy w sobie krytykę współczesnej cywilizacji i sporą dawkę czarnego humoru. To pisarstwo eklektyczne, przesycone schyłkowością, ale i specyficznym luzem.
 

[Opisy pochodzą od wydawców]

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Iwona Rusek i Piotr Kofta

Data emisji: 5.09.2021

 

Czytaj także

Gabriela Zapolska - aktorka, pisarka, gorszycielka?

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 08:30
- Gabriela Zapolska była kobietą niezwykłą - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia prof. Maria Jolanta Olszewska z Pracowni Historii Dramatu 1864-1939 przy Instytucie Literatury Polskiej Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premierowy "Radiobook": Walery Łoziński - "Zaklęty dwór" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 14:05
W serii Polskiego Radia "Radiobook" - w ramach której prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literackie - w tym tygodniu proponujemy powieść pt. "Zaklęty dwór" Walerego Łozińskiego. Czyta Krzysztof Kolberger (nagranie z 1977 roku).
rozwiń zwiń