Amerykańska satyra, czyli wielki kac kontrkultury

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2018 14:02
- Powieść Dona DeLillo ukazała się w 1973 roku i dla amerykańskich czytelników było jasne, że główny bohater to zakamuflowana postać Boba Dylana, a cała powieść mająca szczątkową fabułę to część kaca, jakiego kontrkultura miała po latach 60. - mówił w Dwójce Piotr Kofta.
Audio
  • Amerykańska satyra, czyli wielki kac kontrkultury (Czytelnia/Dwójka)
Okładki książek
Okładki książekFoto: mat. promocyjne

W audycji omawialiśmy dwie książki w krytyczny i poruszający sposób podejmujące ważkie tematy naszych czasów: "Great Jones Street" Dona DeLillo oraz "Białoczarny" Paula Beatty.

"Great Jones Street" to satyra dekonstruująca mit gwiazdorstwa w epoce obsesyjnego zainteresowania życiem celebrytów. Jej bohater Bucky Wunderlick jest gwiazdą rocka. Rozczarowany życiem, które przyniosło mu sławę i fortunę, buntuje się przeciwko byciu jedynie produktem show biznesu. Trzecia powieść Dona DeLillo zjadliwy portret kultury, w której miliony żyją losami kilku jednostek.

- Don DeLillo nie jest łatwym pisarzem a w Polsce to najmniej znany z najwybitniejszych amerykańskich prozaików. Bywa nazywany naczelnym postmodernistą, a na pewno jest krytycznym dzieckiem kontrkultury i bardzo uważnym obserwatorem trendów cywilizacyjnych - podkreślił Piotr Kofta.

Drugą książką, którą omawialiśmy, jest "Białoczarny" - opowieść o dorastającym Gunnarze Kaufmanie, współczesnym Afroamerykaninie, będąca gorzka satyrą na kwestie rasowe. Książka Paula Beatty operująca językiem literackim i ulicznym to - jak zapewnia wydawca - żywiołowa i wciągająca epopeja.

***

Tytuł audycji: Czytelnia 

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Gość: Piotr Kofta

Data emisji: 15.12.2018

Godzina emisji: 15.00

mko


Czytaj także

"Ziemia jałowa". Zagłębie Dąbrowskie po transformacji

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2018 17:00
- Moja książka jest reportażem rozliczającym to, co się udało, a raczej to, czego się nie udało zrobić w latach 90. Terapia szokowa stworzyła obszary strukturalnego bezrobocia i biedy, które odarły setki tysięcy ludzi z godności – mówiła w Dwójce Magdalena Okraska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Kofta: Japonia zmaga się z długoletnią społeczną depresją

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2018 16:49
- Przechodzą okres wielkiego kryzysu duchowego. Dawny sposób życia przestał sprawiać im przyjemność. Od dziesięcioleci trwa tam również permanentny kryzys ekonomiczny. Być może więc taka książka może mieć dla nich podwójną wartość: jako taki błysk czegoś miłego i przyjemnego - mówił Dwójkowy recenzent o książce "Kwiat wiśni i czerwona fasola".
rozwiń zwiń