"Czerwony młoteczek" i "Wniebogłos" - o czym marzą dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2023 13:00
W tym wydaniu "Czytelni" rozmawialiśmy o książkach dwóch polskich pisarek: "Czerwony młoteczek" Doroty Kotas i "Wniebogłos" Aleksandry Tarnowskiej. Gośćmi Małgorzaty Szymankiewicz byli Iwona Rusek i Piotr Kofta.
Okładki książek
Okładki książekFoto: materiały promocyjne

Dorota Kotas - "Czerwony młoteczek"

Uwaga, opowiem teraz jedną historię, ale będzie ona dosyć szarawa, będzie pospolita jak trikolorowe kocięta, a jednocześnie dżdżysta, szorstka w dotyku jak stara kapa na wersalkę i podskakująca w miejscu, no naprawdę nieznośna. Chciałabym jednak na przekór temu zapowiedzieć ją trochę jak w cyrku. Proszę wyobrazić sobie dźwięk cyrkowych bębnów. W mojej głowie dudni on prawie non stop. Staram się go lekceważyć, ale tym razem wyjątkowo chciałabym użyczyć go szerszej publice i uszczknąć pół tonu z mojego zapasu na potrzeby uzupełnienia ćwierci linijki dokumentu o charakterze tekstowym. Pewnie można powiedzieć, że to zbyt efekciarskie - wielce prawdopodobne, że tak właśnie jest, ale nic nie szkodzi. Sądzę, że to i tak znacznie lepsze niż czołówka z lwem ryczącym w animowanej obręczy ze złotej taśmy filmowej albo jutrzenka nad zamkiem, o którym większość dzieci marzy na darmo.

Dorota Kotas

***

Aleksandra Tarnowska - "Wniebogłos"

Polska wieś lat 70. oczami dziecka.

Dwunastoletni Rysiek ze wsi Tuklęcz marzy tylko o jednym - by grać i śpiewać w wiejskiej kapeli. Nie ma jednak ani instrumentu, ani odwagi, żeby porozmawiać o swoim marzeniu z ojcem, grabarzem, z którym popołudniami chodzi na cmentarz przygotowywać groby dla wciąż żyjących członków rodziny. Gdy po ukończeniu drugiego grobu umiera kolejna osoba, ojciec próbuje zrzucić winę za śmierć na Ryśka, ten bowiem śpiewał przy żywych pogrzebowe pieśni. Chłopiec zaczyna wierzyć w moc swojego śpiewu, nie chce jednak porzucić marzeń o śpiewaniu w kapeli.

"Wniebogłos" jest powieściowym debiutem Aleksandry Tarnowskiej.

[opisy pochodzą od wydawców]

O książkach rozmawialiśmy z Iwoną Rusek Piotrem Koftą.

Posłuchaj
28:46 2023_05_21 12_31_34_PR2_Czytelnia.mp3 "Czerwony młoteczek" i "Wniebogłos" - o czym marzą dzieci? (Czytelnia/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 21.05.2023

Godzina emisji: 12.30

mo

Czytaj także

Nastolatki w roli głównej i szczypta czeskiego humoru

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2022 13:00
Literatura dla dzieci i młodzieży zdominowała kolejne spotkanie z cyklu "Czytelnia". Wśród recenzowanych pozycji znalazły się: Cary Fagan "Sekretne życie Grety O." w przekładzie Marii Jaszczurowskiej; Andrew Norris "Przyjaciele na śmierć i życie" w tłumaczeniu Anny Klingofer-Szostakowskiej oraz Iva Procházková "Nawet myszy idą do nieba" w przekładzie Julii Różewicz. W studiu gościli Iwona Rusek i Piotr Kofta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nim dojrzeją maliny" i "Elmet" - debiuty o rodzinie

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2023 13:03
W "Czytelni" tym razem sięgnęliśmy po książki "Nim dojrzeją maliny" Eugenii Kuzniecowej (w tłumaczeniu Iwony Boruszkowskiej) i "Elmet" Fiony Mozley (tł. Łukasz Witczak).
rozwiń zwiń