"Lidka Ostałowska jednała sobie ludzi prawdą"

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2018 15:00
- Ona była mądra nie tylko dlatego, że przeczytała pewnie wszystkie książki świata. Ta mądrość wynikała z jej głębokiego zrozumienia ludzi – podkreślał Wojciech Tochman, wspominając w Dwójce wybitną reporterkę.
Audio
Lidia Ostałowska
Lidia OstałowskaFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Hanna Krall pap_20120209_16Z 1200.jpg
"Krall". To nie wywiad, to ping pong

- Nikogo nie udawała, przed nikim się nie mądrzyła. Zawsze przyjeżdżała do ludzi z prośbą, że chciała się czegoś od nich dowiedzieć, a nie z jakimś oczekiwaniem. I po minucie rozmowy z nią ufali jej. Nie było w niej ani odrobinę natarczywości, jednała sobie ludzi prawdą - mówił Wojciech Tochman.

Zmarłą w styczniu br. Lidię Ostałowską – autorkę m.in. zbiorów reportaży "Cygan to Cygan” (2000 r.) i "Bolało jeszcze bardziej” (2012 r.) - wspominali w audycji reporterzy i przyjaciele. Usłyszeliśmy również jej wypowiedź z roku 2005, z audycji z cyklu "Reporterów sposób na człowieka".

***

Tytuł audycji: Literatura non-fiction

Przygotowała: Katarzyna Nowak

Goście: Magdalena Kicińska, Dariusz Kortko i Wojciech Tochman (reportażyści) 

Data emisji: 16.02.2018

Godzina emisji: 21.30

jp/pg

Czytaj także

"Pojutrze". Paulina Wilk o miastach przyszłości i przyszłości w ogóle

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2017 12:57
- Świat miał zmierzać w dobrą stronę. Tymczasem po 2000 roku nastąpiło pewne pogubienie. Pojawił się komunikat: nic nie zależy od nas. Jesteśmy w rękach gigantycznych procesów globalnych - mówi w audycji "Strefa literatury" autorka książki "Pojutrze".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Do przyrodopisarstwa trzeba dorosnąć"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2018 14:43
Czy chęć kontaktu z przyrodą, choćby przez lekturę, to nowa moda? - Literatura ostatnich lat przeniosła się do miast, bo żyliśmy skokiem cywilizacyjnym. Teraz wracamy do przyrodopisarstwa – mówił w Dwójce Adam Robiński.
rozwiń zwiń