Michał Książek: mapa jest gotowym miejscem akcji

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2015 16:00
– Czytanie mapy to jakby fragment reportażu podróżniczego z pogranicza grafiki i literatury – mówił autor niedawno wydanej książki "Droga 816".
Audio
  • Michał Książek o swojej nowej książce "Droga 816" (Literatura non-fiction/Dwójka)
- Cenię sobie najbardziej mapy topograficzne, te, które odwzorowują rysy ziemi - mówił w Dwójce Michał Książek (zdj. ilustracyjne)
- Cenię sobie najbardziej mapy topograficzne, te, które odwzorowują "rysy" ziemi - mówił w Dwójce Michał Książek (zdj. ilustracyjne)Foto: DariuszSankowski/pixabay/CC0 Public Domain

Reportaż jest wynikiem marszu wzdłuż tytułowej drogi wojewódzkiej nr 816. – To była wyprawa wzdłuż granicy Polski z Ukrainą i z Białorusią, więc także wschodniej granicy Unii Europejskiej – opowiadał Michał Książek. Droga ciągnie się wzdłuż Bugu, nazywana jest więc także "Nadbużanką". Jednak dla reportażysty ważniejsza była nazwa zaczerpnięta z mapy.

Pomysł na "Drogę 816" wziął się bowiem właśnie od studiowania map, które są dla Michała Książka istotną częścią podróży i życia. Gość Dwójki tłumaczył, dlaczego uważa je za czwarty rodzaj literacki i wróżbę przyszłości, a także mówił, że wędrówka wzdłuż drogi nr 816 była podróżą zostawioną na później, w czym pewną rolę odegrały... drapieżne ptaki.

***

Tytuł audycji: Literatura non-fiction (w paśmie "Przestrzenie kultury")

Prowadzi: Katarzyna Nowak

Goście: Michał Książek (reportażysta, kulturoznawca, ornitolog, autor m.in. książek "Jakuck. Słownik miejsca" i "Droga 816")

Data emisji: 6.12.2015

Godzina emisji: 12.00

mc/kd

Czytaj także

Jakuck - odległa, choć bliska kraina

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2013 13:00
W "Przestrzeniach kultury" Michał Książek opowiadał o swoim debiucie literackim. "Jakuck. Słownik miejsca" to lingwistyczno-geograficzny przewodnik po Jakucku i okolicach, na których silnie odcisnęły się polskie ślady.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Małgorzata Szejnert: na Polesiu giną języki

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2015 15:00
Białoruski uważany bywa tam za język obcy. Autorka książki "Usypać góry.." rozmawiała po polsku oraz rosyjsku. A natrafiła na języki, którymi mówi dziesięć osób...
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Życie w Rosji jest nieustanną maskaradą"

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2015 15:00
– Wszystko jest spektaklem, wszystko jest względne. To dotyczy całego społeczeństwa – mówił Peter Pomerantsev, autor reportażu "Jądro dziwności. Nowa Rosja".
rozwiń zwiń