Chcesz mieć turystów? Znajdź swoją kryptydę

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2016 18:00
- Kryptydy to zjawiska istniejące dla naszej zabawy. Dobrze dla różnych miejsc, żeby miały swoją, bo to uatrakcyjnia okolicę - mówił w Dwójce prof. Radosław Pawelec.
Audio
  • Chcesz mieć turystów? Znajdź swoją kryptydę (Nasz język współczesny/Dwójka)
Yeti widywane jest niezwykle rzadko i zwykle występuje pojedynczo. Dlatego tak trudno spotkać aż trzech przedstawicieli tego potwornego gatunku  (zdj. ilustracyjne)
Yeti widywane jest niezwykle rzadko i zwykle występuje pojedynczo. Dlatego tak trudno spotkać aż trzech przedstawicieli tego potwornego gatunku (zdj. ilustracyjne)Foto: hillary h/flickr/CC BY-SA 2.0

Gość Dwójkowej audycji o języku polskim wyjaśniał, że mianem kryptyd określane są zwierzęta bądź rośliny, których istnienie jest jedynie hipotezą. - Najsłynniejszą kryptydą jest potwór rzekomo zamieszkujący szkockie jezioro Loch Ness - powiedział językoznawca.

Inne tego typu zwierzęta to m.in. Yeti i południowoamerykański wysysacz kóz - Chupacabra. W Polsce wprawdzie nie mamy słynnych kryptyd, ale dość liczni są ich kuzyni i kuzynki.

***

Tytuł audycji:  Nasz język współczesny

Rozmawiała: Małgorzata Tułowiecka

Gość: prof. Radosław Pawelc (językoznawca)

Data emisji: 2.08.2016

Godzina emisji: 18.00

bch/mc

Czytaj także

Jakim porejonimem pojedziecie na wakacje?

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2016 13:04
- Kategorie nazw własnych pokazują, w jaki sposób człowiek dzieli świat i co według niego zasługuje na wyróżnienie - mówiła w Dwójce językoznawczyni Agata Hącia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego widły nigdy nie są pojedyncze

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2016 19:00
W cyklu "Nasz język współczesny" rozmawialiśmy o wyrazach, które występują tylko w liczbie pojedynczej lub - tylko w mnogiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W nazwie Kałuszyn nie ma nic śmierdzącego

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2016 19:00
- To nazwa wskazująca na właściwości terenu. Kiedyś kał oznaczał po prostu błoto - wyjaśniała językoznawczyni Agata Hącia, która w Dwójce opowiadała o genezie nazw miejscowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Duch Leśmiana na łące w Szczebrzeszynie

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2016 11:00
- Na tym festiwalu w jednej rzece będą moczyli nogi czytelnik i pisarz. Nie będzie dystansu, bo będziemy na łące - mówiła w Dwójce Justyna Sobolewska, autorka programu drugiej odsłony festiwalu Stolica Języka Polskiego.
rozwiń zwiń