Tajniki wymowy: sześćset, szejset czy seśset?

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2016 16:15
- Niektóre liczebniki sprawiają problemy nie tylko w odmianie, lecz także te związane z wymową - przyznaje językoznawca dr Jarosław Łachnik.
Audio
  • Językoznawca dr Jarosław Łachnik o zawiłościach polskiej wymowy (Nasz język współczesny/Dwójka)
Wymowa w języku polskim przysparza kłopotów nie tylko obcokrajowcom
Wymowa w języku polskim przysparza kłopotów nie tylko obcokrajowcomFoto: Glow Images/East News

Ekspert wyjaśnia, że liczebniki typu 50, 90, 15 powinno wymawiać się "piędziesiąt", "dziewiędziesiąt" i "pietnaście". - Formy odczytywania literowego tych liczebników to formy tzw. hiperpoprawne - wyjaśnia. Dodaje też, że wielu osobom problem sprawia liczebnik 600. - Powinniśmy wymawiać go "sześset", potocznie możemy wymawiać "szejset", natomiast wymowa literowa "sześćset" jest wymową błędną - tłumaczy.

Ekspert rozstrzyga także, jak powinno się akcentować czasowniki z cząstką "by", takie jak "robilibyśmy", "poszliśmy", oraz rzeczowniki "fizyka", "gramatyka" i "bijatyka". Do studia dodzwonił się także słuchacz - uczestnik misji ONZ w byłej Jugosławii, który zapytał, skąd w języku polskim wzięły się o kalki z języka chorwackiego.

***

Tytuł audycji: Nasz język współczesny

Prowadzi: Małgorzata Tułowiecka

Gość: dr Jarosław Łachnik (językoznawca)

Data emisji: 5.02.2015

Godzina emisji: 13.00

mg/jp

Czytaj także

Cuda i talenty Czesława Miłosza. "Pozostał polskim poetą"

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2015 23:30
- Czesław Miłosz miał niezwykły dar, który na ogół mają prozaicy np. Tołstoj. Zawsze znajdował sposób, by każdą rzecz i postać uczynić bardziej prawdziwą - opowiada Robert Hass.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zaimki - słowa, które "podszywają się" pod inne słowa

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2015 13:55
W audycji "Nasz język współczesny" pytamy, czym są zaimki i jakie sprawiają nam kłopoty. Tajemnice zaimków odkrywa przed naszymi słuchaczami językoznawca prof. Andrzej Markowski.
rozwiń zwiń