Warszawa - miasto o kontrkulturowej przeszłości

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2013 09:00
Poznaj Warszawę od kontrkulturowej strony - namawia organizatorka odbywającej się pod tym właśnie tytułem akcji. W Domu Spotkań z Historią Sylwia Siedlecka i zaproszeni przez nią goście odkrywają niezależne oblicze stolicy.
Audio
  • W Domu Spotkań z Historią poznasz kontrkulturową przeszłość Warszawy (Poranek OnLine/Czwórka)
Zespół Maanam podczas koncertu w klubie Riviera Remont w 1992 roku. Nz: wokalistka zespołu Olga Jackowska - Kora
Zespół Maanam podczas koncertu w klubie Riviera Remont w 1992 roku. Nz: wokalistka zespołu Olga Jackowska - KoraFoto: PAP/CAF/Witold Jabłonowski

- Pełna nazwa projektu brzmi: "Warszawa kontrkulturowa: kino, rock, kontrkultura", a chodzi w nim o to, żeby się spotkać, podyskutować i obejrzeć dobre filmy, które są integralną częścią naszej akcji - tłumaczy rozmówczyni Kuby Kukli. - Zaprosiliśmy też wielu fantastycznych gości. Są wśród nich m. in.: Stanisław Tym, Rafał Rutkowski czy Paweł "Kelner" Rozwadowski.

Cykl potrwa do grudnia, a spotkania poświęcone będą narodzinom kontrkultury muzycznej i przestrzeniom alternatywnym, w których rozwijały ważne zjawiska i trendy. - Porozmawiamy o miejscach, które współtworzyły klimat Warszawy na przestrzeni lat. Nie zabraknie też tematów muzycznych oraz projekcji filmów - wymienia Sylwia Siedlecka. - W programie zarezerwowaliśmy też sporo czasu na prezentację klubów studenckich, które wtopiły się w przestrzeń naszego miasta i też stanowiły o jego wyjątkowości. W tym roku Riviera Remont obchodzi 40-lecie działalności, Hybrydy skończyły niedawno 55 lat. To jest kawał ciekawej, a jednak mało znanej historii, która zdecydowaliśmy się przybliżyć Warszawiakom.

Pomysłodawczyni cyklu jest slawistką czesko-bułgarską, pracuje w Instytucie Slawistyki PAN. Zna siedem języków żywych oraz trzy martwe. Tłumaczyła prozę i poezję słowacką, swoje teksty publikuje m. in. w "Toposie", "Studium" i "Gazecie Wyborczej". W Domu Spotkań z Historią prowadzi wykłady poświęcone m. in. historii polskiej muzyki.

kul

Czytaj także

Nie ma Centralnego bez inżyniera Karwowskiego!

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2012 15:00
Grał w "Czterdziestolatku", "07 zgłoś się" i "Motylem jestem". W 1975 roku został "Misterem Warszawy", a dziś po prostu jest Dworcem Centralnym, najważniejszym węzłem transportu kolejowego w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Akademik nigdy nie zasypia": fakty i mity z życia studentów

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2013 06:00
Nie wszyscy żacy mogą pozwolić sobie na wynajęcie pokoju lub mieszkania, dlatego decydują się na mieszkanie w akademiku. Tu jednak nie ma czasu na odpoczynek. Oto zbiór legend i prawdziwych historii z akademickiego życia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rafał Maćkowiak: nie chcę brylować

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2013 18:40
- Ludzie brylują po to, żeby robić to, co ja robię - mówi w Czwórce znany aktor, Rafał Maćkowiak. I choć jego droga do sławy nie była ani łatwa, ani krótka, dziś z sentymentem wspomina czasy, gdy do szkoły aktorskiej chodził w dresach.
rozwiń zwiń