Malarze, którzy ukochali korridę

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 18:00
- W Hiszpanii byk to symbol potęgi, temperamentu, niepokorności. To duch tego narodu. Jako jego symbol pojawia się właśnie u Picassa - mówiła Monika Małkowska, która w Dwójce omówiła wystawę "Tauromachia" prezentowaną w Muzeum Architektury we Wrocławiu.
Audio
  • Monika Małkowska o wystawie "Tauromachia" prezentowanej w Muzeum Architektury we Wrocławiu (Pop-południe/Dwójka)
  • Michał Chudoliński o komiksach Franka Millera (Pop-południe/Dwójka)
  • Bartek Chaciński o słowie "Share" (Pop-południe/Dwójka)
  • Z wizytą w domu norweskiej noblistki - Sigrid Undset (Pop-południe/Dwójka)
Pablo Picasso Le Taureau - grafika prezentowana na wystawie Tauromachia w Galerii Miejskiej we Wrocławiu
Pablo Picasso "Le Taureau" - grafika prezentowana na wystawie "Tauromachia" w Galerii Miejskiej we WrocławiuFoto: materiały promocyjne

Wrocławska wystawa "Picasso Dali Goya. Tauromachia - walka byków" (24 lipca - 16 listopada) to prezentacja prac powstałych za sprawą trzech wybitnych artystów.

Motywem przewodnim wydarzenia stała się postać byka – zwierzęcia symbolizującego siłę i odwagę, a także nieodłącznie z nim powiązana i owiana szeregiem metaforycznych znaczeń – tauromachia.

Walki byków i związana z nimi korrida to barwny i zarazem kontrowersyjny element kultury Hiszpanii, który zmieniał się na przestrzeni wieków, przybierając stopniowo cechy wyrafinowanego rytuału.

- Zarówno Picasso jak i Goya byli jej wielkimi fanami - opowiadała w Dwójce Monika Małkowska. - Goya podobno sam próbował brać byka za rogi. Pasjonowały go techniki drażnienia zwierzęcia, korespondował ze słynnymi torreadorami, podchodził do tego bardzo poważnie - podkreślał gość Marty Strzeleckiej.

Więcej o tym, czym się różniły sposoby pokazywania korridy w sztuce Picassa, Dalego i Goi - w nagraniu audycji.

(bch/materiały prasowe Galerii Miejskiej we Wrocławiu)

***

W audycji rozmawialiśmy również o komiksach w stylu noir - Franka Millera "Sin City" oraz "Batman" (przed Dniem Batmana). Naszym gościem był dr Michał Chudoliński.

W "Słowniku popkultury" Bartek Chaciński omówił słowo "Share".

Wybraliśmy się też z wizytą w domu norweskiej noblistki - Sigrid Undset.

Audycję przygotowała Marta Strzelecka.

bch

Czytaj także

Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Nie tylko "Panorama Racławicka"

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2014 15:30
- Mimo burzliwych dziejów Dolnego Śląska w naszych zbiorach zachowała się olbrzymia liczba artefaktów z tych terenów. Tego jest dużo, można by pomyśleć, że żyjemy w krainie permanentnego pokoju - o eksponatach Muzeum Narodowego we Wrocławiu opowiadał jego dyrektor dr hab. Piotr Oszczanowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Twórczość Jana Lebensteina nigdy nie była polityczna

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2014 17:00
- Jego sztuka była rozpostarta między miłością a śmiercią - oceniał w "Notatniku Dwójki” przyjaciel malarza prof. Mariusz Hermansdorfer.
rozwiń zwiń