Janda "Białoszewskim" opowiada o Powstaniu

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2014 23:00
Jak co roku Muzeum Powstania Warszawskiego zaprosiło artystów, by przez pryzmat własnej wrażliwości opowiedzieli o 63. dniach wyzwoleńczej walki. W 70. rocznicę tych dramatycznych wydarzeń swoją sztukę wystawiła Krystyna Janda.
Audio
  • Relacja z prób do oratorium na podstawie "Pamiętnika z powstania warszawskiego" Mirona Białoszewskiego, reż Krystyna Janda (Barbara Schabowska/Dwójka)
Krystyna Janda podczas prób w Muzeum Powstania Warszawskiego
Krystyna Janda podczas prób w Muzeum Powstania WarszawskiegoFoto: PAP/Tomasz Gzell

W audycji Pop-południe nadaliśmy relację z prób do oratorium na podstawie "Pamiętnika z powstania warszawskiego" Mirona Białoszewskiego, które wyreżyserowała Krystyna Janda. Aktorka również zagra w przedstawieniu. Muzykę do spektaklu skomponował Jerzy Satanowski, a na scenie w Muzeum Powstania Warszawskiego Jandzie towarzyszyć będzie grupa śpiewaków.

W "Pop-południu" rozmawialiśmy też o projektach muzycznych zainspirowanych wydarzeniami sprzed 70. lat.

Audycję prowadziłą Marta Strzelecka

(pkur/mm)

Czytaj także

Krystyna Janda: ocena Powstania Warszawskiego nie należy do mnie

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2014 18:00
- Powstanie Warszawskie budzi we mnie emocje, jak u większości ludzi, ale nie wiem, czy miałabym prawo je oceniać - mówiła Krystyna Janda, która przygotowała spektakl na podstawie "Pamiętnika z powstania warszawskiego" Mirona Białoszewskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawskie dzieci...

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2014 15:00
W środę o poranku porozmawiamy na temat piosenki oraz muzyki czasu Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie Warszawskie: z pieśnią na ustach, świadomi ceny szli w bój

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2014 13:10
"Warszawianka”, "Hej, chłopcy, bagnet na broń”, "Warszawskie dzieci” i wiele innych pieśni zagrzewało do boju warszawskich powstańców w sierpniu 1944 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie Radio zaprasza na audycje o Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2014 16:00
Posłuchaj naszych relacji i transmisji poświęconych obchodom. Poznaj wspomnienia uczestników walk o stolicę. Dowiedz się jak dziś Powstanie oceniają historycy, politycy, media i nasi słuchacze. Wejdź na stronę Portalu PolskieRadio.pl oraz na stworzony przez nas serwis traktujący o tym jednym z najważniejszych zrywów w dziejach Polski. W ten szczególny czas bądź z nami!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zapamiętać Powstanie Warszawskie . "Ta muzyka otwiera serce i pozwala się zatrzymać"

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2014 16:38
- To nie jest płyta na tę konkretną - 70. rocznicę. Ta muzyka wykracza poza lata i sezony, bardzo bym chciał, by sięgali po nią młodzi ludzie - powiedział w Jedynce Igor "Ygor" Przebindowski, autor projektu muzycznego "Powidoki Powstania Warszawskiego".
rozwiń zwiń