Domki dla lalek? Najpiękniejsze są w muzeum

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2016 18:00
W "Pop-południu" wybraliśmy się do Muzeum Domków dla Lalek, które od 1 czerwca działa w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. To jedyna tego typu instytucja w Unii Europejskiej.
Audio
  • Aneta Popiel-Machnicka o Muzeum Domków dla Lalek (Pop-południe/Dwójka)
  • Jagoda Engelbrecht o nowych berlińskich wystawach (Pop-południe/Dwójka)
  • Słownik popkultury: "trekkerzy" (Pop-południe/Dwójka)
Jeden z eksponatów Muzeum Domków dla Lalek w Warszawie
Jeden z eksponatów Muzeum Domków dla Lalek w WarszawieFoto: materiały prasowe

Zbiór do tej pory można było oglądać na wystawach czasowych w muzeach całej Polski, gdzie cieszyła się wielkim zainteresowaniem. Podwalinę stałej ekspozycji muzeum stanowi unikatowa, największa w Polsce kolekcja dawnych domków, pokoi, sklepów i łazienek pieczołowicie odrestaurowanych przez dyrektor muzeum Anetę Popiel-Machnicką, która opowiadała w Dwójce o kulturowym tle powstawania domków dla lalek.

Połączyliśmy się również z naszą korespondentką w Berlinie Jagodą Engelbrecht, która widziała dwie nowe ważne wystawy w stolicy Niemiec. W Martin-Gropius-Bau można oglądać fotografie Nowego Jorku z lat 30. oraz portrety artystów autorstwa Berenice Abbott. Natomiast w Galerii Obrazów trwa ekspozycja "El Siglo de Oro. Die Ära von Velazquez" czyli "Złoty wiek. Era Velazqueza", na której znalazły się obrazy samego Velazqueza oraz między innymi El Greco i Zurbarana.  

W "Słowniku popkultury" Bartek Chaciński wyjaśnił hasło "trekkerzy" - w związku z kinową premierą filmu "Star Trek: W nieznane". 

***

Tytuł audycji:  Pop-południe

Prowadzi: Marta Strzelecka

Data emisji: 22.07.2016

Godzina emisji: 16.00 

ob/jp/mc

Czytaj także

Sztuka inspirowana archiwami

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2016 19:00
W audycji "Wybieram Dwójkę" rozmawialiśmy o wystawie "Żywe archiwa", która została otwarta w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ubranie i oglądanie. Związki mody ze sztuką

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2016 19:00
W "Pop-południu" rozmawialiśmy m.in. o wystawie "Art next to fashion" prezentowanej w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej.
rozwiń zwiń