Polskie Radio
Section05
lalki

Kolekcja zabawek z całego świata. "Dziecko jest w każdym z nas" - reportaż Moniki Chrobak

Reportaż Moniki Chrobak pt. "Dziecko jest w każdym z nas" to opowieść o tym, jak pielęgnować w sobie dziecko. Maria Ozierańska, wraz z mężem, kolekcjonuje zabawki z całego świata. Najstarsze z nich pochodzą z XIX wieku, najnowsze - z lat współczesnych. W swoim zasobie ma już co najmniej 20 tys. eksponatów. I cały czas dochodzą nowe. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Monika Chrobak reportaż w Jedynce dzieciństwo zabawki społeczeństwo kolekcja

Marionetki, kukły, jawajki, pacynki. Jak powstają lalki używane w teatrze?

W audycji "Kwadrans bez muzyki" przenieśliśmy się do Białegostoku, a konkretniej do pracowni lalek w tamtejszych "Teatrze Lalek". Z pierwszej ręki dowiedzieliśmy się tego, jak powstają lalki, które później oglądamy na scenie. Opowiedzieli nam o tym konstruktorzy lalek - Michał Wyszkowski oraz Krzysztof Stanik. Jacek Malinowski - dyrektor Teatru Lalek - opowiedział z kolei m.in. o źródłach pomysłów na kolejne postacie.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka TEATR Białystok Maria Czok Jacek Malinowski Krzysztof Stanik Michał Wyszkowski

Białostocki Teatr Lalek kończy 70 lat. "Nasz repertuar to coś dla młodszych i starszych widzów"

- To miejsce przeżyło piękną przemianę, początkowo wszystkie teatry lalek opierały się na artystach-amatorach. Z teatru, który zajmował się spektaklami dla dzieci i młodzieży, zmieniło się w placówkę budującą repertuar dla najmłodszych i najstarszych widzów - mówił w Dwójce Jacek Malinowski. Z okazji 70-lecia działalności dyrektor Białostockiego Teatru Lalek opowiedział o jego randze, codziennej pracy i osiągnięciach.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Kukla

Lalki w roli głównej. Niezwykła wystawa w Kielcach

Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach zaprasza na wystawę zatytułowaną "Od szmacianki do lalki Barbie. Rola kobiety i kanony kobiecego piękna na przestrzeni wieków". Na przykładzie prezentowanych obiektów ukazane zostały zmiany kanonu kobiecego piękna i ról, jakie przypadło pełnić kobietom. Wśród eksponatów znajdą się między innymi: replika lalki Pandory, lalka Heleny Paderewskiej, modowe lalki z porcelany i tkanin oraz francuski kufer podróżny dla lalki z początku XX wieku.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA zabawki moda Katarzyna Cygler