Hafty, kwiatki i gorsety, czyli męski strój przed wiekami

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2017 17:50
- Europejski strój męski w XVII i XVIII wieku był o wiele bogatszy od kobiecego. Roiło się tam od takich elementów jak hafty, koronki, motywy kwiatowe i wstążki – powiedziała w Dwójce dr Joanna Wasilewska.
Audio
  • Dr Joanna Wasilewska o stroju męskim na przestrzeni wieków (Pop-południe/Dwójka)
Obraz Fransa Halsa pt. Chuda kompania
Obraz Fransa Halsa pt. "Chuda kompania"Foto: Everett - Art/Shutterstock.com

- Tradycja ta zanikła co prawda w XIX wieku, ale jej miejsce zajął męski gorset. Nosili go m.in. oficerowie wyższych szarż, żeby przy okazji parad lepiej prezentować się na koniu. Nie zapominajmy również, że ważnym elementem munduru były potwornie obcisłe spodnie, które wojskowi mogli założyć tylko z pomocą adiutantów – dodała dyrektorka Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, które w dniach 3-4 kwietnia organizuje konferencję "Co (nie) przystoi mężczyźnie".

W audycji posłuchamy również o tym, jakim przemianom uległo na przestrzeni wieków podejście do stroju kobiecego, a także dowiemy się, jaka moda w tym temacie panowała w Azji.

***

Tytuł audycji: Pop-południe

Prowadzi: Marta Strzelecka

Gość: dr Joanna Wasilewska (dyrektor Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie)

Data emisji: 31.03.2017

Godzina emisji: 16.47

mz/bch

Czytaj także

Ubranie i oglądanie. Związki mody ze sztuką

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2016 19:00
W "Pop-południu" rozmawialiśmy m.in. o wystawie "Art next to fashion" prezentowanej w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kolekcja wszystkiego. Wiedeński skarbiec sztuki

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2017 17:00
– Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu powstało bardzo późno jak na europejskie standardy, w momencie, który można określić jako apogeum kolekcjonerstwa habsburskiego – mówiła historyk sztuki prof. Dorota Folga-Januszewska.
rozwiń zwiń