Banksy maluje po Nowym Jorku

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2013 10:00
W "Pop-południu" rozmawialiśmy o twórczości Banksy'ego, który obecnie przebywa w Nowym Jorku, o filmowej fantastyce w związku z kinową premierą "Grawitacji" oraz o wystawie portretów Velasqueza w Muzeum Prado w Madrycie.
Audio
  • O twórczości Banksy'ego rozmawialiśmy z krytyczką sztuki Adrianą Prodeus (Dwójka/Pop-południe)
  • O filmie "Grawitacja" Alfonsa Cuaróna rozmawialiśmy z krytykiem filmowym Krzysztofem Kwiatkowskim (Dwójka/Pop-południe)
  • Relacja Ewy Wysockiej o wystawie portretów Velasqueza w Muzeum Prado w Madrycie (Dwójka/Pop-południe)
Graffiti Banksyego
Graffiti Banksy'egoFoto: faamiami.com

Banksy dekadę temu zwany był "guerrilla artist", czyli artystą partyzanckim. Nikt nigdy nie widział jego twarzy. Swoje uliczne dzieła - graffiti oraz instalacje - umieszczał w przestrzeni miejskiej pod osłoną nocy. Uwielbiany przez fanów, był solą w oku władzy, która oskarżała go o wandalizm. Banksy nie ujawnił swojej tożsamości nawet wtedy, gdy jego sztukę docenili krytycy, gdy weszła ona na salony, a prace "partyzanta" zaczęły się świetnie sprzedawać. Artysta dokonał niemożliwego - stał się "anonimowym celebrytą".

Obecnie Banksy przebywa w Nowym Jorku, gdzie przez miesiąc będzie tworzył nowe prace. O jego twórczości rozmawialiśmy z krytyczką sztuki Adrianą Prodeus.

Mówilismy też o fantastyce w filmie w związku z premierą "Grawitacji" Alfonsa Cuaróna, który zasłynął filmami "I twoją matkę też" i "Ludzkie dzieci". Najnowsze dzieło reżysera opowiada o dwójce astronautów, która szuka sposobu przetrwania, kiedy ich stacja zostaje prawie całkowicie zniszczona przez szczątki satelity. Naszym gościem był krytyk filmowy Krzysztof Kwiatkowski.

Wysłuchaliśmy także korespondencji Ewy Wysockiej o wystawie portretów Velasqueza w Muzeum Prado w Madrycie.

Audycję przygotowała Marta Strzelecka.

11 października (piątek)

Zobacz więcej na temat: FILM Nowy Jork SZTUKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Z kim chodzą spać Amerykanie?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2013 18:00
- "The Tonight Show" jest ciepły, miły i przewidywalny. Gwarantuje spokojny sen - mówił w Dwójce amerykanista prof. Zbigniew Lewicki. W kolejną rocznicę powstania tego programu rozmawialiśmy w "Pop-południu" o zjawisku talk-show.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przemysław Truściński: komiks to jego życie

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2013 18:12
– W 1991 roku będąc młodym chłopakiem startował na festiwalu komiksów i gier zajął drugie miejsce. Za rok zajął pierwsze miejsce, a w kolejnym Grand Prix. To jest człowiek, który już na starcie dostał sygnał, że jest dobry w tym co robi – tak o rysowniku Przemysławie Truścińskim opowiadała Dominika Węcławek scenarzystka komiksowa.
rozwiń zwiń