Tomasz Licak/Radek Wośko Quartet - "entrails united"

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2014 19:00
Polecamy debiutancką płytę znakomitego polsko-duńskiego zespołu jazzowego.
Audio
  • Tomasz Licak i Radek Wośko o płycie "Entrails United" (Poranek Dwójki)
Tomasz LicakRadek Wośko Quartet - entrails united
Foto: materiały promocyjne

Grupa powstała w 2012 roku z inicjatywy perkusisty Radka Wośko. Pierwotnie było to trio, w którym, obok założyciela zespołu, znaleźli się również dwaj doskonali duńscy muzycy - pianista Carl Winther oraz basista Martin Buhl. W 2013 roku do grupy dołączył saksofonista Tomasz Licak i tak powstał międzynarodowy kwartet, którego liderzy stawiali pierwsze wspólne jazzowe kroki ponad 10 lat temu w Szczecinie. Pozytywna energia i wspólne tworzenie zaowocowały nagrodą Grand Prix w konkursie 49. Festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu.

Tomasz Licak/Radek Wośko Quartet jest jednym z kilku polsko-duńskich zespołów powstałych w ostatnich latach z inicjatywy polskich muzyków mieszkających w Danii. Warto po krótce przedstawić członków zespołu. Tomasz Licak, absolwent Carl Nielsen Academy of Music w Odense, odbywa obecnie studia podyplomowe w elitarnej Rytmisk Musikkonservatorium w Kopenhadze. Radek Wośko, absolwent studiów pierwszego stopnia w Carl Nielsen Academy of Music w Odense, ostatni rok poświęcił rozwijaniu swoich umiejętności mieszkając w Nowym Jorku oraz Ghanie. Carl Winther, znakomity muzyk młodego pokolenia, ma na swoim koncie liczne sukcesy w światowych konkursach jazzowych (m.in Getxo Jazz Competition 2011 z własnym trio). Przez ostatnie lata koncertował z muzykami takimi, jak Jerry Bergonzi czy George Garzone. Ostatnim z członków zespołu jest Martin Buhl, który m.in. pod okiem Grega Cohena studiuje obecnie w Jazz Institut w Berlinie.
Debiutancka płyta zespołu jest rezultatem dwóch tras koncertowych, a decyzję o jej powstaniu przypieczętował sukces na wrocławskim festiwalu. Nagrania zostały zarejestrowane w studiu RecPublica w Lubrzy w listopadzie 2013 roku, podszas drugiej trasy koncertowej zespołu i stanowią podsumowanie dotychczasowych działań muzycznych kwartetu. Wszystkie utwory znajdujące się na płycie są autorstwa członków zespołu, większość z nich napisana specjalnie z myślą o tym nagraniu.

"Entrails United“ - nieco przewrotny tytuł płyty - odnosi się do samej istoty procesu tworzenia. Zjednoczenie to także słowo opisujące siłę płynącą ze wspólnego rozwoju muzycznego, ze wspólnego grania, komunikowania się poprzez muzykę. Płyta powstała w wyniku zderzenia silnych osobowości, dla których muzyka jazzowa czy improwizowana jest rodzajem spoiwa, wspólnego języka, który doskonale rozumieją. Głównym źródłem inspiracji jest dla kwartetu wspólne granie, przebywanie na scenie w poczuciu tworzenia nowej wartości, będącej efektem przekraczania własnych umiejętności i orgraniczeń

mm

Zobacz więcej na temat: Jazz MUZYKA
Czytaj także

Pawlik o Grammy: przed ceremonią obawiałem się, że będzie długo i nudno

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2014 21:31
- Kiedy zadzwonił prezydent z gratulacjami, wiedziałem, że to nie jest tylko moja prywatna sprawa - o atmosferze tuż przed i tuż po otrzymaniu Grammy za płytę "Night in Calisia" opowiadał w Dwójce Włodek Pawlik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poszerzenie pola muzyki. Tradycja ludowa i jazz

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2014 13:00
– Nawet pojedyncze nagrania na płytach wielu muzyków pokazują, że idiom muzyki ludowej lub tradycyjnej był pokusą dla wielu artystów, którzy chcieli poszerzać wątki polskiego jazzu – mówił w Dwójce dziennikarz muzyczny Tomasz Janas.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podwójne podium dla Milesa Davisa!

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2014 14:59
Słynny album "Bitches Brew" słuchacze Dwójki uznali za płytę jazzową z najlepszą okładką w historii. A to nie jedyny krążek Milesa Davisa, który trafił do ścisłej czołówki w finale Dwójkowego plebiscytu.
rozwiń zwiń