Pantomima to język międzynarodowy

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2015 10:00
– Emocje ludzi na całym świecie są podobne. To wspólny mianownik różnych szkół pantomimy – mówił Bartłomiej Ostapczuk, dyrektor artystyczny Festiwalu Sztuki Mimu w Warszawie.
Audio
  • Bartłomiej Ostapczuk i Lionel Menard o 15. Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Mimu w Warszawie (Poranek Dwójki)
15. Międzynarodowy Festiwalu Sztuki Mimu odbędzie się na Scenie na Woli Teatru Dramatycznego w Warszawie (zdj. ilustracyjne)
15. Międzynarodowy Festiwalu Sztuki Mimu odbędzie się na Scenie na Woli Teatru Dramatycznego w Warszawie (zdj. ilustracyjne)Foto: istolethetv/flickr/CC

5 czerwca impreza rozpocznie się już po raz piętnasty. – Festiwal jest próbą pokazania widzom sztuki pantomimy jako teatru, który we wspaniały sposób potrafi komentować rzeczywistość, mówić o naszych emocjach i robić to w sposób absolutnie zrozumiały – powiedział Bartłomiej Ostapczuk.

Gość Dwójki zauważył, że w ostatnim czasie powstaje bardzo wiele podobnych form teatralnych, jednak wyróżnikiem pantomimy niezmiennie pozostaje cisza. Jest ona jednak rozumiana nieco inaczej niż brak dźwięku i muzyki. Poza tym to, że mimowie nie używają słów, nie oznacza wcale, że tych słów nie ma.

***

Prowadził: Marcin Pesta

Goście: Bartłomiej Ostapczuk (pomysłodawca i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu w Warszawie), Lionel Menard (uczeń słynnego mima Marcela Marceau, reżyser spektaklu o swoim mistrzu)

Data emisji: 1.06.2015

Godzina emisji: 8.35

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

mc/kul

Czytaj także

Bluszcz: poza Warszawą zaczyna się inna planeta

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2015 10:00
- W mniejszych miastach dyrektorzy prowadzą ciągła walkę z władzami samorządowymi lub się z nimi układają - mówił aktor przez lata związany z Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Do stu polskich teatrów ustawiły się kolejki!

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2015 11:00
To efekt akcji "Bilet za 250 groszy" przeprowadzonej w całej Polsce 23 maja - w Dniu Teatru Publicznego. Czy pieniądze to jedyna bariera oddzielająca Polaków do krajowych scen?
rozwiń zwiń