Borowski: teatr offowy spełnił się do 1989 roku

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2015 10:00
- W demokracji te same działania można było przecież realizować w zwykłym teatrze repertuarowym - mówił reżyser Piotr Borowski, zapraszając na obchody 20-lecia swojego Studium Teatralnego.
Audio
Piotr Borowski od 1995 roku prowadzi w Warszawie przy ulicy Lubelskiej swoje Studium Teatralne
Piotr Borowski od 1995 roku prowadzi w Warszawie przy ulicy Lubelskiej swoje Studium TeatralneFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

- Twórczość takich znakomitych grup, jak Akademia Ruchu czy Teatr Ósmego Dnia, opierała się na politycznej opozycji wobec establishmentu. Mi chodziło o coś innego - wyjaśniał gość Dwójki. - Celem Studium Teatralnego było stworzenie warunków ekspresji dla młodego pokolenia, ale nie przez nauczanie, lecz przez umożliwienie im odkrycia samych siebie. A przy okazji staraliśmy się być czujni i podejmować działania, których teatr repertuarowy wciąż nie był w stanie podjąć - opowiadał.

Piotr Borowski zdradził również, że Studium Teatralna w dużym stopniu zawdzięcza początki swojej działalności Wojciechowi Krukowskiemu, który zmarł w zeszłym roku, a któremu dedykowane są obchody 20-lecia.

***

Prowadzi: Tomasz Obertyn

Gość: Piotr Borowski (reżyser, założyciel Studium Teatralnego)

Data emisji: 9.06.2015

Godzina emisji: 8.35

Materiał wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki"

mm

Czytaj także

"Lalka" w Powszechnym w kontekście XXI-wiecznym

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2015 09:00
- To nie będzie klasyczne, lekturowe przedstawienie dzieła. My tekst Prusa odczytujemy przez "tu i teraz" - mówił w Dwójce reżyser spektaklu Wojciech Faruga.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zimniej niż tu". Sztuka umierania w XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2015 11:00
- Postanowiłam opowiedzieć tę historię, ponieważ w Polsce wciąż rozmawiamy o śmierci jako o temacie tabu - mówiła reżyserka teatralna Anika Idczak o swojej premierowej sztuce "Zimniej niż tu" w Teatrze Ochota.
rozwiń zwiń