Rok Słowackiego: "Ksiądz Marek" i "Maria Stuart"

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2009 13:37
W Roku Juliusza Słowackiego, w dniu 160. rocznicy jego śmierci przypominamy Państwu słuchowisko "Ksiądz Marek" oraz słuchowisko "Maria Stuart".


3 kwietnia 2009, godz. 22:15

"Ksiądz Marek" to dramat mistyczny, jego akcja rozgrywa się w czasie konfederacji barskiej, a za prototyp tytułowej postaci posłużył autorowi karmelita Marek Jandołowicz. Poeta zmienił jednak losy postaci autentycznej: uśmiercił Księdza Marka, czyniąc z niego "bożego rycerza" i proroka. Mimo tego niezwykłego przywódcy duchowego, konfederaci ponoszą jednak klęskę.

Adaptacja i reżyseria Danuty Jagły. W roli tytułowej - Wojciech Wysocki, w roli Judyty - Jadwiga Jankowska-Cieślak, w pozostałych rolach Marcin Troński, Michał Pawlicki, Marek Bargiełowski, Gustaw Lutkiewicz, Andrzej Staszczyk, Andrzej Ferenc, Bogusz Bilewski, Janusz Zakrzeński, Marek Obertyn, Adam Bauman i inni. Nagranie  z 1992 roku.


***

4 kwietnia 2009, godz. 18:00

Maria Stuart Juliusza Słowackiego to jeden z młodzieńczych utworów dramatycznych poety, nie dziwi w związku z tym "eksplozja namiętności" jego bohaterów". Osią tego dramatu jest romantyczny splot miłości i śmierci, przy czym potraktowany jest on wyjątkowo mrocznie: szczęście i powodzenie sprzyja czarnym charakterom...

Obsada:
Maria Stuart - Magdalena Cielecka
Henryk Darnley, mąż Marii Stuart - Jacek Rozenek
kanclerz Norton - Marek Bargiełowski
Rizzio - Grzegorz Damięcki
Botwell, kochanek Marii - Artur Żmijewski
Duglas - Wojciech Wysocki
Lindsay - Marcin Troński
paź Marii Stuart - Maria Seweryn
Nick, błazen Henryka - Łukasz Lewandowski
Astrolog - Krzysztof Chamiec. 

Adaptacja i reżyseria Waldemara Modestowicza.

4.04, godz. 18.00

Czytaj także

Konkurs na debiut słuchowiskowy

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2008 07:06
Konkurs na słuchowiskowy debiut zorganizowany przez Teatr Polskiego Radia i Agencję Dramatu został rozstrzygnięty. Zwyciężyła "Księga psa" warszawskiego autora Mariusza Bielińskiego. Na konkurs, zorganizowany przez Teatr Polskiego Radia i Agencję Dramatu, nadesłano blisko 70 tekstów z całej Polski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rok Słowackiego w Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2009 13:13
W tym roku mija 200. rocznica urodzin oraz 160. śmierci Juliusza Słowackiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słuchowiska przestrzennie

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2009 09:30
W najbliższą niedzielę Program 1 Polskiego Radia zaprasza na pierwsze słuchowisko, w nowym cyklu „Wielka Klasyka” - „W małym dworku” Stanisława Ignacego Witkiewicza w reżyserii Krzysztofa Kolbergera. Słuchowisko zostanie nadane w systemie dźwięku przestrzennego Dolby Pro Logic II.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miesiąc słuchowisk

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2010 07:00
Pierwszy miesiąc nowego roku upłynie w Programie 1 pod znakiem premierowych słuchowisk Teatru Polskiego Radia. Już w niedzielę, 17 stycznia o godz. 21.05, będzie można wysłuchać sztuki Jerzego Fąfary „Anioł Auschwitz”. Miesiąc zakończy słuchowisko wg dramatu Antoniego Czechowa „Trzy siostry”, nadane w cyklu „Wielka Klasyka”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dramat w Teatrze Wyobraźni: Juliusz Słowacki "Złota Czaszka"

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2009 16:25
W ramach obchodów Roku Juliusza Słowackiego zapraszamy na niedzielną premierę w Teatrze Wyobraźni. Będzie to Złota Czaszka Juliusza Słowackiego w reżyserii Andrzeja Seweryna.
rozwiń zwiń