Kultura

Rok Słowackiego w Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2009 13:13
W tym roku mija 200. rocznica urodzin oraz 160. śmierci Juliusza Słowackiego.

 

W tym roku mija 200. rocznica urodzin oraz 160. śmierci Juliusza Słowackiego. Z tej okazji Sejm Rzeczypospolitej ogłosił rok 2009 Rokiem Juliusza Słowackiego, a Program 1 Polskiego Radia przygotował cykl audycji upamiętniających postać wielkiego poety.

 

We wtorek, 7 kwietnia, w cyklu „Kulturalny Wieczór z Jedynką” (od godz. 22.05 do 23.50) Program 1 Polskiego Radia zaprasza do wysłuchania audycji, która częściowo będzie poświęcona Juliuszowi Słowackiemu i jego dramatowi „Kordian” oraz przygotowaniom do premiery „Kordiana” w Teatrze Polskiego Radia.

Następnego dnia, w cyklu „Klasyka Polskiego Dramatu” (od godz. 20.10 do 21.30), nadany zostanie właśnie dramat Julisza Słowackiego „Kordian”, w reżyserii i adaptacji Jana Warenyci. W słuchowisku udział wzięli: Adam Woronowicz, Aleksander Bednarz, Wojciech Wysocki, Adam Ferency, Julia Kijowska, Janusz Rafał Nowicki, Damian Damięcki, Henryk Talar, Henryk Boukołowski, Ewa Konstancja Bułhak, Marek Barbasiewicz, Andrzej Ferenc, Waldemar Barwiński, Grzegorz Damięcki, Paweł Szczesny. Opracowaniem muzyczne przygotował Marian Szałkowski, a realizację akustyczną Andrzej Brzoska. Wszyscy zaangażowani w pracę nad spektaklem mają ogromne doświadczenie w pracy z mikrofonem. Wykreowane przez nich role pokazują wysoki kunsz aktorski, o czym będą mogli przekonać się słuchacze Polskiego Radia. 

W Wielkanocny Poniedziałek, 13 kwietnia, Barbara Wachowicz i Andrzej Matul w „Popołudniu z Jedynką” także rozmawiać będą o Juliuszu Słowackim.

Przez cały tydzień, od poniedziałku 30 marca do piątku 3 kwietnia, cykl „Czas na słowo” w „Czterech Porach Roku" (od godz. 9.05 do 12.00) w całości poświęcony został życiu i twórczości Juliusza Słowackiego. Nadawane są wiersze, poematy, fragmenty sztuk, jak również listy wielkiego poety.

Z kolei w czerwcu, w związku z ukazaniem się monografii Jana Zielińskiego pt. „Słowacki. SzatAnioł” (WAB), radiowa Jedynka zaprosi słuchaczy na cykl audycji poświęconych poecie, jego biografii i próbie nowego spojrzenia na jego życie i dzieło.

Zapraszamy także na strony internetowe Programu 1 Polskiego Radia www.polskieradio.pl/jedynka


 

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Słowacki dziennik "SME" o wyniku wyborów w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2007 01:23
Słowacki dziennik "SME" pisze, że wynik wyborów parlamentarnych w Polsce wskazuje na rozczarowanie większości Polaków rządami braci Kaczyńskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rocznica urodzin Juliusza Słowackiego

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2009 12:04
4 września 1809 roku urodził się Juliusz Słowacki, jeden z najwybitniejszych poetów polskich doby romantyzmu, dramaturg, filozof, wizjoner. W dwusetną rocznicę urodzin wieszcza Programy Polskiego Radia przygotowały specjalne audycje poświęcone autorowi "Balladyny".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odcienie Słowackiego

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2009 08:10
Otwarciem wystawy „Odcienie Słowackiego - barwy romantyzmu” Biblioteka Śląska w Katowicach zainauguruje obchody urodzin Juliusza Słowackiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słowacki w podróży

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2009 08:00
Z okazji 200. rocznicy urodzin Juliusza Słowackiego w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie zorganizowano wystawę "Juliusz Słowacki w podróży".
rozwiń zwiń