Kultura

Miesiąc słuchowisk

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2010 07:00
Pierwszy miesiąc nowego roku upłynie w Programie 1 pod znakiem premierowych słuchowisk Teatru Polskiego Radia. Już w niedzielę, 17 stycznia o godz. 21.05, będzie można wysłuchać sztuki Jerzego Fąfary „Anioł Auschwitz”. Miesiąc zakończy słuchowisko wg dramatu Antoniego Czechowa „Trzy siostry”, nadane w cyklu „Wielka Klasyka”.

Anioł Auschwitz” Jerzego Fąfary, w reżyserii Henryka Rozena, to historia o Oberschwester Marii Stromberger, austriackiej pielęgniarce, która – dowiedziawszy się o okrucieństwach dokonywanych w KL Auschwitz – na własną prośbę przeniosła się do tego obozu. Pracując w szpitalu SS, pomagała chorym i głodnym więźniom, pozwalając przemycać na teren obozu niezbędne medykamenty i żywność. Po wojnie została oskarżona o zabijanie fenolem. Dzięki ocalałym więźniom, którym Maria – „Anioł Auschwitz” – pomagała, została uwolniona od zarzutów. Obsada: Magdalena Warzecha, Agnieszka Suchora, Grzegorz Małecki, Krzysztof Szczerbiński, Grzegorz Kwiecień, Marcin Hycnar, Piotr Ligenza, Jarosław Gajewski, Stanisław Elsner-Załuski, Krzysztof Wakuliński, Lech Sołuba, Justyna Kulczycka, Robert Kuras, Peggy Lach.

Słuchowisko jest autoadaptacją motywów z książki „18 znaczy życie – rzecz o Józefie Szajnie”, wydanej w 2009 roku. Premiera słuchowiska zapowiada Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście (27 stycznia), ustanowiony w 2005 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

W środę, 20 stycznia o godz. 20.10, radiowa Jedynka nada słuchowisko pt. „Muchy manuskryptowe Fryderyka Chopina” w reżyserii i adaptacji Wojciecha Markiewicza. Będzie to pierwszy słuchowiskowy akcent w Roku Chopinowskim. Wojciech Markiewicz wykorzystał w scenariuszu korespondencje Chopina z rodziną i przyjaciółmi. Listy kompozytora i odpowiedzi ich adresatów tworzą w słuchowisku żywy dialog. Według słów Ryszarda Przybylskiego z książki „Cień jaskółki. Esej o myślach Chopina” – listy Chopina są „zapisaną mową”, w której artysta spontanicznie zapisywał to, co akurat myślał. To „myśl zanurzona w codzienności, w szumie czasu, równie jasna, co ciemna”. W słuchowisku wystąpią: Grzegorz Damięcki, Jacek Braciak, Mariusz Benoit, Elżbieta Kijowska, Monika Pikuła, Marzena Trybała, Leon Charewicz, Andrzej Blumenfeld.

W niedzielę, 24 stycznia o godz. 21.05, będzie można posłuchać najnowszej sztuki Andrzeja Mularczyka „Gdy pan Bóg śpi”, w reżyserii Janusza Kukuły. Klasyk dramaturgii radiowej przedstawia w nim historię małżeństwa, które kupuje mieszkanie… z lokatorką. Pani Musia snuje opowieści, których On-pisarz uwielbia słuchać, będących dla niego jedyną inspiracją. Co innego Ona, żona pisarza – nie chce dzielić swojego domu ze starą kobietą, która… nie wiadomo, czy istnieje naprawdę. Wystąpią: Anna Seniuk, Krzysztof Banaszyk, Grażyna Barszczewska i Anna Dereszowska.

W kolejną środę, 27 stycznia o godz. 20.10, na antenie Programu 1 rozpocznie się emisja słuchowiska pt. „Pani na włościach” Piotra Müldnera-Nieckowskiego, w reżyserii Waldemara Modestowicza. Jest to zabawna opowieść o staruszce z domu opieki (Danuta Szaflarska), którą pewnego dnia odwiedza rzekomy krewny. W toku historii szybko orientujemy się, że nie jest on w żaden sposób spokrewniony ze staruszką, a jedynie – będąc w zmowie z dyrektorką domu – chce przejąć po niej majątek. Przewrotne słuchowisko, ku przestrodze… fałszywych spadkobierców. Obok znakomitej Danuty Szaflarskiej wystąpią: Stanisława Celińska, Marcin Przybylski i Ewa Konstancja Bułhak.

W ostatnią niedzielę miesiąca, 31 stycznia o godz. 21.05, w cyklu „Wielka Klasyka” radiowa Jedynka przedstawi „Trzy siostry” Antoniego Czechowa – słuchowisko w reżyserii i adaptacji Henryka Rozena. „Trzy siostry” to bodaj najbardziej niefabularna spośród sztuk rosyjskiego dramatopisarza. Rodzeństwo wychowane w Moskwie, Irina, Olga i Masza oraz ich brat Andriej mieszka w prowincjonalnym gubernialnym miasteczku. W tej sztuce, w której „nic się nie dzieje”, bohaterowie kochają, zdradzają, cieszą się i cierpią, tęskniąc za swoją upragnioną Moskwą, metaforą życia w pełni. Obsada: Magdalena Warzecha, Monika Węgiel, Marta Chororowska, Krzysztof Banaszyk, Wiktoria Gorodeckaja, Miłogost Reczek, Leon Charewicz, Grzegorz Damięcki, Andrzej Ferenc, Krzysztof Gosztyła, Grzegorz Kwiecień, Marcin Hycnar, Stanisław Brudny, Elżbieta Gaertner.

Słuchowisko zostanie nadane z możliwością odbioru w systemie przestrzennym Dolby Pro Logic II, dostępnym dla posiadaczy kina domowego z włączonym dekoderem Dolby Pro Logic II (dla pozostałych słuchaczy jakość bez zmian).

Zapraszamy także na strony internetowe Programu 1 Polskiego Radia www.polskieradio.pl/jedynka

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Konkurs na debiut słuchowiskowy

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2008 07:06
Konkurs na słuchowiskowy debiut zorganizowany przez Teatr Polskiego Radia i Agencję Dramatu został rozstrzygnięty. Zwyciężyła "Księga psa" warszawskiego autora Mariusza Bielińskiego. Na konkurs, zorganizowany przez Teatr Polskiego Radia i Agencję Dramatu, nadesłano blisko 70 tekstów z całej Polski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słuchowiska przestrzennie

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2009 09:30
W najbliższą niedzielę Program 1 Polskiego Radia zaprasza na pierwsze słuchowisko, w nowym cyklu „Wielka Klasyka” - „W małym dworku” Stanisława Ignacego Witkiewicza w reżyserii Krzysztofa Kolbergera. Słuchowisko zostanie nadane w systemie dźwięku przestrzennego Dolby Pro Logic II.
rozwiń zwiń
Czytaj także

27 marca jest obchodzony 49. Międzynarodowy Dzień Teatru. Święto upamiętnia otwarcie pierwszego sezo

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2010 21:28
27 marca jest obchodzony 49. Międzynarodowy Dzień Teatru. Święto upamiętnia otwarcie pierwszego sezonu Teatru Narodów w Paryżu w 1957 roku, na którym spotkały się zespoły z obu stron "żelaznej kurtyny".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teatr jest wszystkim

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2010 11:34
Mówi się, że świat jest w kryzysie i teatr jest w kryzysie. Mimo tego Izabella Cywińska zdecydowała się na objęcie funkcji dyrektora artystycznego Teatru Ateneum w Warszawie, co niektórzy nazywali samobójstwem, a Andrzej Seweryn od września oficjalnie zacznie pełnić funkcję dyrektora Teatru Polskiego w Warszawie, okrzykniętego sceną nad którą ciąży klątwa. Czy rzeczywiście możemy mówić o swoistej mobilizacji niezwykłych postaci w życiu teatralnym w czasach kryzysu
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozdano Grand PiK 2010

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2010 16:32
W Ogólnopolskim Konkursie na Artystyczną Formę Radiową i Warsztaty reportażowo-słuchowiskowe Grand PiK 2010 organizowanym przez Polskie Radio Pomorza i Kujaw wygrała Maria Brzezińska z Radia Lublin. Wyróżnienie otrzymał utwór „Kainowa zbrodnia” autorstwa Anny Lisieckiej z Programu 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń