Świat na scenie, czyli o dramaturgii współczesnej. Jean Paul Sartre

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2010 17:50
Audycja Iwony Malinowskiej z udziałem Janusza Majcherka przygotowana z okazji 30. rocznicy śmierci tego filozofa, publicysty, prozaika i dramaturga, laureata literackiej Nagrody Nobla za rok 1964.


Sartre był czołowym przedstawicielem egzystencjalizmu. I jako filozof i jako pisarz wywarł wielki wpływ na twórczość dramaturgiczną Becketta, Ionesco i innych reprezentantów tak zwanego teatru absurdu. Sam też pisał sztuki (obok powieści - np. "Mdłości"). Poprzez formy teatralne starał się przekazać swoje poglądy filozoficzne, uznając tę drogę przekazu za łatwiejszą. Być może w czasach, kiedy te utwory prezentowane były "na gorąco - łatwo trafiały do publiczności. Dziś drażnią swoimi  tyradami, patosem i statycznością, choć dotykają spraw bliskich każdemu odbiorcy -  problemów ludzkiej egzystencji. W audycji - fragment  tragedii (odwołującej się do mitu antycznego) "Muchy" w przekładzie Jerzego Lisowskiego, z udziałem Janusza  Rafała Nowickiego i Sławomira Packa, archiwalny fragment jednoaktówki "Przy drzwiach zamkniętych" z udziałem Haliny Mikołajskiej, Kaliny Jędrusik i Zbigniewa Zapasiewicza oraz fragment adaptacji teatralnej Sartre'a sztuki Aleksandra Dumasa pt. "Kean" z udziałem Piotra Adamczyka i Macieja Maciejewskiego.

 

21 marca 2010, godz. 21.30

Czytaj także

Świat na scenie, czyli o dramaturgii współczesnej

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2010 20:53
16 czerwca 2010, godz. 21.30
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świat na scenie: Dramaturgia Kazimierza Brauna

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2009 12:03
Audycja Iwony Malinowskiej z udziałem krytyka teatralnego Janusza Majcherka poświęcona tym razem dramaturgii Kazimierza Brauna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świat na scenie - czyli o dramaturgii współczesnej: Pavel Kohout

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2010 20:54
Audycja Iwony Malinowskiej z udziałem krytyka teatralnego Janusza Majcherka, poświęcona tym razem twórczości Pavla Kohouta.
rozwiń zwiń