X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Premiera: Jerzy Braun "Europa"

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2007 18:00
Dramat w Teatrze Wyobraźni: Jerzy Braun "Europa" - słuchowisko w adaptacji i reżyserii Waldemara Modestowicza.
Audio

10 listopada 2007, godz. 18:00 

"Sztuka ta, napisana w 1930 roku była przenikliwym ostrzeżeniem Europy przed narastającymi w niej procesami gnilnymi. Po dwóch bokach Polski kształtowały się wtedy - przecież w obrębie Europy - coraz bardziej nieludzkie reżimy totalitarne - w Niemczech i w Związku Sowieckim. Przeczytana na nowo "Europa" ujawniała swój wymiar prorocki, a zarazem brzmiała niepoojąco współcześnie" - tak we wstępie do wydania książkowego tego dramatu napiasł Kazimierz Braun w 2004 roku.

Znany reżyser, od lat przebywający poza Polską, wystawił "Europę" we własnym opracowaniu, w teatrze dramatycznym w Tarnowie w roku 2003. Dlaczego w Tarnowie? Było to miasto rodzinne Jerzego Brauna, autora "Europy", prywatnie - stryja reżysera.

Urodzony w 1901 roku, zmarły w 1975, Jerzy Braun był twórcą kultury harcerskiej (m.in. znanej pieśni Płonie ognisko w lesie), poeta, filozof, mąż stanu. Stefan Kisielewski pisał o nim: "Działacz o kryształowo czystej intencji, żarliwy ideolog, natchniony patriota". Jak pisze Kazimierz Braun, "wierzył, że Polska pierwsza zbuduje ustrój oparty na uznaniu Boga. Bo tylko w Polsce chrystianizm nie jest martwą literą dla wielkiej liczby ludzi." 

Prapremiera sceniczna "Europy" odbyła się w warszawskim teatrze "Ateneum" w 1931 roku w reżyserii Stefana Jaracza z jego udziałem w roli Człowieka i Zbigniewa Sawana w roli Czandry.

Adaptacja i reżyseria Waldemara Modestowicza. Występują: Mariusz Benoit, Mariusz Banaszewski, Mirosław Zbrojewicz, Andrzej Mastalerz, Krzysztof Banaszyk, Andrzej Blumenfeld. Elżbieta Kijowska, Maria Robaszkiewicz, Agata Kulesza, Grzegorz Damięcki, Anna Dereszowska, Wojciech Wysocki. .Realizacja Tomasz Perkowski. Przed premierą słowo wstępne wygłosi krytyk teatralny p. Jan Kłosowicz, który przypomni okoliczności prapremiery teatralnej tego utworu, a po słuchowisku – Iwona Malinowska rozmawiać będzie z Andrzejem Skrendo, krytykiem literackim, na temat sztuki Jerzego Brauna.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dramat w Teatrze Wyobraźni: A. Fredro "Posażna jedynaczka"

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2009 18:35
W niedzielne popołudnie w audycji Dramat w Teatrze Wyobraźni "Posażana jedynaczka Aleksandra Fredry
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dramat w Teatrze Wyobraźni: Roman Brandstaetter "Upadek kamiennego domu"

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2009 12:34
W cyklu Dramat w Teatrze Wtobraźni adaptacja książki Romana Brandstaerttera "Upadek kamiennego domu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dramat w Teatrze Wyobraźni: Eugen Rude "Elegia Babelsberska".

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2009 16:20
W przeddzień 20. rocznicy obalenia Muru Berlińskiego prezentujemy dramat-groteskę o starym komuniście, przed którym rodzina ukrywa wciąż fakt, że nastał nowy porządek świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dramat w Teatrze Wyobraźni: Królowa-Emigrantka czyli rzecz o Helenie Modrzejewskiej

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2009 15:21
4 kwietnia tego roku minęła setna rocznica śmierci Heleny Modrzejewskiej - gwiazdy dwóch kontynentów. Natomiast - 12 października przypada rocznica jej urodzin. Z tej okazji przypominamy tę wielką polską aktorkę - jako bohaterkę sztuki teatralnej Kazimierza Brauna. Sztuka ta zawiera wiele wątków autentycznych, zaczerpniętych z korespondencji i wspomnień aktorki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dramat w Teatrze Wyobraźni: Stanisław Grochowiak "Partita na instrument drewniany"

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2009 12:46
W cyklu Dramat w Teatrze Wyobraźnie adaptacja sztuki Stanisława Grochowiaka "Partia na instrument drewniany".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dramat w Teatrze Wyobraźni: Juliusz Słowacki "Anhelli"

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2009 16:06
W najbliższą niedzielę w audycji Dramat w Teatrze Wyobraźni słuchowisko zrealizowane na podstawie poematu "Anheli" Juliusza Słowackiego.
rozwiń zwiń