Zimny drań i mizogin. Więckiewicz w dreszczowcu Lankosza

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2014 11:00
Robert Więckiewicz, ulubiony aktor Zygmunta Miłoszewskiego, zagra główną rolę w ekranizacji powieści tego pisarza "Ziarno prawdy". – Choć nie jest tak przystojny jak prokurator Szacki, jestem pewien, że jako ten bohater będzie zjawiskowy – mówił w Dwójce autor książki.
Audio
  • Relacja ze spotkania z twórcami filmu "Ziarno prawdy" (przygotowała Aldona Łaniewska-Wołłk, Wybieram Dwójkę)
Robert Więckiewicz
Robert WięckiewiczFoto: Grzegorz Śledź/PR2

"Ziarno prawdy" pojawi się na początku przyszłego roku. Pod koniec marca rozpoczną się zdjęcia do produkcji. 12 marca odbyła się konferencja prasowa na temat filmu, w której udział wziął m.in. Borys Lankosz. – Nie chodziło mi o kryminał ani nawet o kino gatunkowe – wyznał reżyser filmu. – Chodziło o wrażenie, które zrobiła na mnie książka. Po "Rewersie" długo szukałem tekstu, który by mnie naprawdę porwał. Robienie filmu trwa bowiem bardzo długo. Trzeba mieć więc stuprocentową pewność, że fascynacja i zaangażowanie nie wygasną w trakcie pracy – powiedział.

– Gdyby to był tylko thriller, kryminał czy dreszczowiec, mógłbym się po drodze wypalić – mówił Borys Lankosz. – Ta książka jest jednak głębsza. Znalazłem tam odważną i mądrą wypowiedź Zygmunta Miłoszewskiego. Bardzo podoba mi się jego perspektywa i sposób, w jaki opowiedział o trudnych polsko-żydowskich sprawach – opowiadał.

Odnosząc się do tej skomplikowanej kwestii, reżyser oznajmił podczas konferencji, że nie chce wsadzać kija w mrowisko. – Uważam za niepotrzebne coś, co w zamierzeniu jest kontrowersyjne – powiedział. – Zarówno książka, jak i - mam nadzieję - film tworzą pewną przestrzeń do rozmowy. Jeżeli ktoś potraktuje ten obraz jako coś więcej, niż tylko dobrze spędzone dwie godziny w kinie, jeżeli nie będzie miał żalu, że wydał 20 złotych na bilet i będzie chciał o tym z kimś porozmawiać, to pragnę, by działo się to w atmosferze szacunku i spokoju. Ten tekst jest doskonale zrównoważony i myślę, że udało nam się to oddać w scenariuszu – ocenił.

Relacjonująca konferencję w audycji "Wybieram Dwójkę" Aldona Łaniewska-Wołłk rozmawiała także z autorem książki i współtwórcą scenariusza Zygmuntem Miłoszewskim, operatorem filmu Łukaszem Bielanem oraz odtwórcą głównej roli - Robertem Więckiewiczem, który, jak się okazuje, jest ulubionym aktorem autora "Ziarna prawdy". – Myślę, że Robert Więckiewicz będzie zjawiskowy jako zimny drań, mizogin, któremu sumienie zastąpił kodeks karny, bo to najlepiej porządkuje jego świat – powiedział pisarz.

mc/jp

Czytaj także

Zygmunt Miłoszewski: fikcja pozwala przeżyć

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2011 23:33
Najlepszy znajomy Davida Copperfielda, podróżnik do Bullerbyn, poza tym autor kryminału, na którego podstawie powstał właśnie popularny film. Młody polski pisarz opowiadał w Dwójce o swoich literackich pasjach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Borys Lankosz zekranizuje Miłoszewskiego. Za kamerą – Łukasz Bielan

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 10:00
Operator Łukasz Bielan, znany w Hollywood ze swoich mistrzowskich ujęć z ręki, będzie autorem zdjęć do najnowszego filmu Borysa Lankosza "Ziarno Prawdy" – zdradził reżyser w dzisiejszym Poranku Dwójki. Zdjęcia rozpoczną się w kwietniu.
rozwiń zwiń